Petak, 17 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sudsko vijeće je konstatovalo da se ne radi o proširenju optužnice i da nije prošireno optuženje za djela koja se optuženima stavljaju na teret.

Mirko Tasić je optužen zajedno s Momirom i Petrom Tasićem da su u junu 1992. učestvovali u prisilnom nestanku šest žrtava bošnjačke nacionalnosti, koje su prethodno uhapsili, mučili i zlostavljali, a zatim odveli u pravcu Užica, nakon čega im se gubi svaki trag.

Mirko i Momir Tasić su optuženi i za silovanje dvije osobe. Prema optužnici, Momir i Petar Tasić su bivši pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), a Mirko Tasić pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Višegrad.

Završna riječ Tužilaštva BiH zakazana je za 24. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Vujović Ratko i ostali: Čuo da je Pepić vratio Popovića sa zarobljenicima
Na suđenju za pomaganje u genocidu u Srebrenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je čuo da je Vujadin Popović dovodio zarobljenike pred komandu bataljona u Bišini i da ih je optuženi Vitomir Pepić nakon svađe vratio.
Miljanović i ostali: Zatraženo raspisivanje potjernice i pritvor za nedostupnog Samardžiju
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je raspisivanje potjernice i određivanje pritvora Milenku Samardžiji, optuženom za zločine u Bijeljini, nakon što je postao nedostupan.
Obradović i ostali: Šuku viđali samo sa snajperom
Milić i ostali: Promjena iskaza iz istrage o učešću u ubistvima