Ponedjeljak, 18 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući sudija Darko Samardžić je pojasnio da ima informaciju kako se ni sam svjedok ne može sjetiti koje zaštitne mjere je imao u Haškom tribunalu, te da zbog toga ne postoji mogućnost da se on sasluša. Odbrani je naloženo da provjeri koje su mjere u pitanju.

Za zločine počinjene u Zvorniku sudi se Sakibu Haliloviću i Elfeti Veseli. Kako stoji u optužnici, Halilović je bio komandant Diverzantskog voda združenih jedinica Liplje-Kamenica, i u zaseoku Bajrići posmatrao je svirepo ubistvo 12-godišnjeg dječaka srpske nacionalnosti Slobodana Stojanovića. Njega je, prema optužnici, zaklala Veseli.

Odbrana optužene Veseli je na ovom ročištu navela da je dostavila pisani prijedlog svojih dokaza, prema kojem planira saslušati šest svjedoka, od kojih su za dva svjedoka zatražene mjere zaštite.

Suđenje će se nastaviti 6. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Optuženi tvrdi da je bio na drugoj strani Dusine
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, optuženi Šerif Patković je rekao da nije bio blizu tijela Zvonka Rajića niti ga je poznavao.
Bućan i ostali: Gasio mu cigarete na prsima
Na suđenju za zločine u “Malom logoru” u Banjaluci, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su ga stražari zlostavljali, udarajući ga nogama, rukama i palicama te gaseći cigarete po tijelu.
Bužimkić i ostali: Nalaz o identifikaciji posmrtnih ostataka
Babić i Maletić: Tužilaštvo selektivno gradilo odgovornost optuženog