Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Patrick Treanor, vještak Tužilaštva BiH koji je videolinkom svjedočio iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), naveo je da je za potrebe suđenja Momčilu Krajišniku sačinio nalaz pod nazivom “Rukovodstvo bosanskih Srba 1990–1992”.

Vještak, koji je unakrsno ispitan od Odbrane Jovana Tintora, kazao je da su neposredno nakon izbora u Bosni i Hercegovini 1991. godine tri nacionalne stranke koje su pobijedile napravile dokument za raspodjelu funkcija u općinama. Istakao je da su najveće razmirice nastale u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Jedan od njegovih zaključaka, kako je rekao, bio je da su najuže jezgro rukovodstva bosanskih Srba sačuvali Radovan Karadžić, Nikola Koljević, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik. Kako je kazao, Karadžić je održavao bliske kontakte s regionalnim rukovodiocima SDS-a, kojima je izdavao naređenja, te je rukovodio aparatom stranke.

Haški tribunal je Karadžića, bivšeg predsjednika Republike Srpske, nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora. Za zločine počinjene nad nesrpskim stanovništvom u BiH, Biljana Plavšić je pred Haškim tribunalom osuđena na 11 godina, a Momčilo Krajišnik na 20 godina zatvora.

Vještak je pojasnio da je do tog zaključka došao na osnovu telefonskih razgovora koje je imao na raspolaganju, istaknuvši da se na tom spisku razgovora ne spominje optuženi Tintor.

Treanor je naveo da je u nalazu došao do zaključka da postoji mogućnost da Glavni odbor SDS-a nije funkcionisao onako kako je zamišljeno, te da je Izvršni odbor imao puno važniju ulogu. On je potvrdio da je predsjednik Izvršnog odbora bio Rajko Dukić, kojeg je predložio Karadžić.

“Jovan Tintor nije bio član Izvršnog odbora SDS-a u periodu 1991–1992… Nije mi poznato da je Tintor bio član Savjeta za nacionalnu bezbjednost”, rekao je vještak.

Državno tužilaštvo tereti Tintora, bivšeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, za mučenje, tjeranje na prinudne radove i ubistva Bošnjaka i Hrvata u logorima i na drugim lokacijama u Vogošći.

Vještak je kazao da je Karadžić 4. aprila 1992. naredio aktiviranje kriznih štabova, štabova Teritorijalne odbrane (TO) i rezervnog sastava milicije, a da su Plavšić i Koljević 15. aprila iste godine naredili mobilizaciju TO-a.

On je napomenuo da u periodu 1991.–1992. Tintor nije bio poslanik SDS-a u Skupštini bosanskih Srba, ali je na tu funkciju postavljen 1995. godine.

Suđenje se nastavlja 5. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao