Subota, 28 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Unakrsno ispitujući Senada Obradovića, Odbrane Vida i Josipa Krešića su navele da svjedok u ranijim iskazima i tokom istrage nije rekao da su mu optuženi naredili da “vrti telefon kako bi Razić imao strujni šok”.

Obradović je počeo sa svjedočenjem u julu prošle godine, kada je kazao da su mu Vide i Jozo Krešić naredili da zlostavlja Razića, dok su mu postavljana pitanja.

Odbrana je na ovom ročištu svjedoku predočila nekoliko izjava iz istrage, te mu postavila pitanje kako da tek u ovom predmetu spominje Krešiće.

“Nisam spominjao i ništa više. Nemam nikakvo objašnjenje. Razlog su mnoge stvari. Govorim i dajem izjave što ne mogu više podnijeti proganjanje misli”, rekao je Obradović i ponovio da su “Jozo i Vide lično govorili da vrtimo to”.

Vide i Josip Krešić, bivši pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), optuženi su da su psihički i fizički maltretirali civile koji su bili zatvoreni u “Koštanoj bolnici” u Stocu.

Zajedno s njima optuženi su Mile Pažin i Ivica Marković da su, kao pripadnici HVO-a, hapsili, fizički i psihički maltretirali civile, žene, djecu i nekoliko muškaraca koji su bili zatvoreni u Osnovnoj školi “Branko Šotra” u Crnićima, a koji su premješteni u zatvoreničke objekte u Đulićima i Kaplan Mahali.

Obradović je rekao da je poznavao Vida Krešića 1993. godine, a na upit Odbrane Josipa Krešića kako se njegov branjenik zove, svjedok je odgovorio: “Jozo i Vide Krešić”.

Suđenje će se nastaviti 8. marta.

 

Najčitanije
Saznajte više
Bužimkić i ostali: Odbrana traži ukidanje pritvora poslije više od dvije godine
Odbrana Nedžada Ćehića, optuženog za zločine na području Bosanske Krupe, iznijela je prijedlog za ukidanje pritvora, ocijenivši da poslije duže od dvije godine nema razloga za tu mjeru.
Mehmedagić: Zvali ga zbog pristupa serverima
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne službe (OSA) za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je jedno vrijeme održavao servere Američkog univerziteta i da je poslije sarađivao s istražnim organima u vezi s pristupom serverima.
Peković: Od članova porodice i komšija čuli o ubistvu