Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićena svjedokinja J-1 je kazala kako se 8. maja 1992. pucalo u selu, zbog čega se krila u podrumu. Pojasnila je da je od muškaraca koji su došli u podrum čula da “sve gori”.

“Vojska je hodala okolo i dovikivala gospodina Slavka šta će i kako će…”, izjavila je J-1, dodavši da je Milovanović, kojeg je prepoznala u sudnici, govorio da pale.

Odbrana je istakla da u ranijoj izjavi J-1 nije rekla da je vidjela optuženog, nego da mu je samo čula glas, na šta je svjedokinja kazala da ga je vidjela i čula i da misli da je tako rekla prilikom davanja izjave.

Milovanović je optužen da je sudjelovao u napadu na selo Rešagići i naredio paljenje kuća, iz kojih su žene i djeca bili primorani izaći. Prema optužnici, napad na Rešagiće se desio 8. maja 1992. godine, a Milovanović je bio pripadnik rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB) Skelani.

J-1 se prisjetila da je od dima postalo zagušljivo i da je s drugim osobama izašla iz podruma. Pojasnila je da su sve kuće u selu gorjele. Svjedokinja je kazala da su nakon toga žene odvojene od muškaraca, koji su ostali, a među njima je bio i njen suprug.

“Nakon što smo krenuli, počela je pucnjava. Ja se okrenuh i vidjeh da ih nema…”, rekla je J-1.

Svjedokinja je napomenula da je s drugim ženama i djecom odvedena u policijsku stanicu u Skelanima, gdje je narednog dana vidjela optuženog. Odbrana je navela da ni to svjedokinja nije spomenula u ranijoj izjavi.

Na pitanje Odbrane da li je vidjela da je optuženi nekoga udario ili ubio, svjedokinja je odgovorila: “On nije ubio, ali jest naređivao.”

Suđenje će se nastaviti 17. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona