Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Savo Novaković, koji je bio u radnoj obavezi u sklopu Skelanskog bataljona, pojasnio je da su u podrumu Sekretarijata unutrašnjih poslova (SUP) Skelani bila četiri zarobljenika, od kojih je jednog poznavao jer je bio trgovac.

“Radili su s nama. Oni su nama pomagali i željeli da idu s nama da rade. Ne vole da leže. Išli su u šumu, cijepali i tovarili drva”, rekao je Novaković.

Kako je pojasnio, zarobljenike izvede policajac iz podruma i “idu s nama i mi ih vratimo”.

Po naredbi komandanta kasnije je zarobljenike “stavio u kombi” i odvezao u Vlasenicu. Posvjedočio je da je sa zarobljenicima i policajcem Milanom Perendićem otišao u Vlasenicu.

“Perendić i zarobljenici odlaze u komandu. Nakon deset do 15 minuta Perendić je sam izišao i vratili smo se u Skelane”, kazao je svjedok, dodavši da mu je Perendić rekao da je zarobljenike predao u komandu i nije mu poznata njihova sudbina.

Novaković je svjedočio na suđenju Miodragu Josipoviću, Branimiru Tešiću, Dragomiru Vasiću, Danilu Zoljiću i Radomiru Pantiću. Oni su optuženi za genocid u Srebrenici zbog učešća u prisilnom premještanju, transportu, zarobljavanju, a neki od njih i u pogubljenju muškaraca i dječaka.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant Štaba policijskih snaga Zvornik i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Duško Nešković je ispričao da je tokom jula 1995., kao pripadnik Šeste čete bio angažovan u Konjević-Polju. Kako je rekao, s komandirom Milanom Bogdanovićem bio je smješten u jednoj kući, dok su ostali policajci bili u prostorijama škole.

Prisjetio se kada su kroz Konjević-Polje prolazila vozila, autobusi i kamioni sa ženama i djecom za koje je kasnije saznao da su prevezeni iz Srebrenice.

Kako je naveo, jedne prilike u blizini raskrsnice vidio je nekoliko zarobljenika, od kojih je prepoznao policajca Hasana iz Srebrenice s kojim je radio. Prema riječima svjedoka, Hasan ga je zamolio da ga prebaci u Policijsku stanicu Bratunac.

“Otišli smo u kuću gdje smo bili smješteni. Neko je zvao da izađem, to je bio jedan rezervni policajac i s njim još jedan čovjek. Policajac mi je rekao da prebacim i ovog drugog u Bratunac. Kasnije sam čuo da je to bio načelnik policije u Bratuncu. Neko je došao po njih i odveo ih. Poslije sam čuo da je došao Momir Nikolić ‘Penzijica’ i odvezao ih”, ispričao je svjedok.

Poslije desetak dana, Nešković je kazao da se iz Konjević-Polja vratio u Skelane. Tada je, kako je pojasnio, došla prijava da se u selu iznad Skelana nalaze sumnjiva lica i otišao je na to mjesto.

“Lica su se predala i kombijem su odvezeni u Skelane”, rekao je on.

Kasnije, svjedok je kazao da je saznao da su ta lica bila smještena u podrumu policijske stanice i da su se slobodna kretala. Nešković je istaknuo da je kasnije saznao i da su ta lica odvezena u Vlasenicu.

Suđenje se nastavlja 16. januara 2018. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona