Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Selo Rešagići, kako je kazala zaštićena svjedokinja J-6, vojska je opkolila 8. maja 1992. i pucalo se, nakon čega je ona pobjegla u jedan podrum, gdje je bilo žena i djece.

“Naišao je Slavko, ja ga znam, evo sjedi ovdje. Kaže: ‘Pali, šta čekaš’, i psuje Boga”, rekla je J-6, dodavši da je Slavko zvao neku osobu.

Slavko Milovanović je optužen da je sudjelovao u napadu na selo Rešagići i naredio paljenje kuća, iz kojih su žene i djeca bili primorani izaći. Prema optužnici, napad na Rešagiće se desio 8. maja 1992. godine, a Milovanović je bio pripadnik rezervnog sastava Stanice javne bezbjednosti (SJB) Skelani.

Svjedokinja je kazala da je kuća gorjela, te da su izašli kada se sve “smirilo”. Istakla je da je kasnije saznala da je “sve popaljeno”, te da je vidjela da je njena kuća izgorjela.

Prilikom napada je, kako je rekla, stradalo deset osoba, čija tijela nisu pronađena.

“Molili smo da nam kažu gdje su tijela. Evo molim i sad Slavka… Nama nije u interesu da Slavko ide u zatvor”, izjavila je J-6, naglasivši da im je najviše u interesu da se tijela pronađu.

Odbrana optuženog je kazala da ovo obraćanje svjedokinje nije korektno.

“Ja ne vjerujem da je sam Slavko radio od svoje volje”, istakla je zaštićena svjedokinja.

Na ovom ročištu je trebao biti saslušan još jedan svjedok Tužilaštva, koji je obavijestio Sud da ne može pristupiti zbog lošeg zdravstvenog stanja i zamolio da se više ne poziva.

Suđenje će se nastaviti 27. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao