Ponedjeljak, 17 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Odgovorno mogu tvrditi da pripadnici Druge bojne nisu učestovali u maltretiranju zatvorenika… Na dijelu gdje je bila Druga bojna nije bilo stradanja niti maltretiranja zarobljenika”, kazao je Puljić.

Tužilaštvo BiH Puljića tereti za zločine nad bošnjačkim stanovništvom na području Mostara. Prema optužnici, Puljić je učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu u sklopu kojeg su vršeni prisilni nestanci, Bošnjaci su hapšeni i zatvarani u zatvore i logore, te odvođeni na prinudne radove na prvu liniju fronta i u živi štit.

Puljić je rekao da je ulica Tvrtka Miljuša bilo poprište najžešćih sukoba, gdje su djelovale isključivo profesionalne postrojbe.

“Tu Druga bojna nije ni bila, ona je bila u ulici Mile Budaka”, kazao je Puljić koji je na karti Mostara pokazivao dijelove u kojima je bila raspoređena njegova jedinica, za koju je rekao da nije imala vojnu policiju.

Puljiću je prezentovano i nekoliko dokumenata, u kojima se spominje Šantićeva ulica, nakon čega je pojasnio da Druga bojna nije bila na dijelu gdje je bilo izravnih sukoba. Pojasnio je da su najžešće borbe bile u julu, augustu i septembru 1993. godine u dijelu Šantićeve ulice, a da su prestale krajem oktobra i novembra iste godine.

“Bio je rat, bilo je stradavanja, svakojakih priča… Mi smo pisali ono što sam čuo ja i moji suradnici”, kazao je Puljić.

Prema riječima Puljića u informacijama o stanju su uključivana saznanja koja su stizala od lokalnog pogrebnog društva i bolnica, te da ih je on potpisivao iako nisu imali veze s Drugom bojnom. Dodao je da je sjedište Druge bojne bilo u centru Mostara, te da su četiri godine bili tu i da su zbog toga informacije stizale u to sjedište.

Puljić je rekao da nije mogao naređivati upravniku “Heliodroma”. Pojasnio je da je povremeno pisao zamolbe za angažovanje zarobljenika za rad, koje su nekada i odbijane.

Nastavak suđenja zakazan je za 22. novembar.

 

Najčitanije
Saznajte više
Danko Kajkut: Razlike u iskazima svjedoka Tužilaštva
Na suđenju Danku Kajkutu za zločine počinjene 1992. na području Kotor-Varoši, svjedoci Tužilašva Bosne i Hercegovine su negirali da su tokom istrage izjavili da su optuženog vidjeli kako jednu osobu tjera da pase travu.
Jevtić i ostali: Šest kostiju od oca i brata
Svjedokinja Državnog tužilaštva ispričala je kako su u julu 1995. godine u Srebrenici ubijeni njen otac i brat, od kojih je pronađeno ukupno šest kostiju.
Patković: Svjedok tvrdi da je optuženi pucao iz škorpiona
Peulić i ostali: Uloženi nalazi o obradi posmrtnih ostataka
Lučarević: Premlaćivanja nakon zarobljavanja u Dobrovoljačkoj ulici