Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

U tužbenom zahtjevu koji je na pripremnom ročištu predala Čondrićeva advokatica Suada Halilagić, naveden je zahtjev za isplatu u iznosu od 66.700 konvertibilnih maraka (KM) i to zbog boravka 310 dana u pritvoru.

Halilagić je kao materijalne dokaze dostavila zapisnik o lišenju slobode, rješenje Suda BiH o ukidanju pritvora, prvostepenu i drugostepenu presudu, ambulantni list, te nalaze i pretrage koje je Čondrić obavljao u Odžaku i Bosanskom Brodu.

“Tražimo od Suda i da se sprovede vještačenje Čondrića koje bi obavila neuropsihijatar Alma Bravo-Mehmedbašić radi utvrđivanja duševne boli i eventualnog smanjenja životne aktivnosti nastale kod mog branjenika”, objasnila je Halilagić.

Jelisaveta Plasto, pomoćnik pravobranioca BiH, obavijestila je Državni sud da će Čondriću biti ponuđena nagodba, o čijoj će se visini i ostalim detaljima naknadno dogovoriti.

Halilagić je napomenula da bez Čondrića ne može ništa odlučiti, ali da će u narednih deset dana Pravobranilaštvu BiH dostaviti odgovor.

Čondrić je u septembru 2015. oslobođen optužbi da je, kao pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), seksualno zlostavljao jednu ženu u prostorijama stadiona “Polet”, te da je 1992. godine maltretirao jednog civila u Bosanskom Brodu.

Apelaciono vijeće je u julu 2016. potvrdilo prvostepenu presudu.

O Čondrićevoj tužbi protiv BiH raspravljat će se 26. decembra.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
    Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
    Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
    Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.