Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Istražiteljica Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Žana Jakupović rekla je da je vršila nadzor nad posebnim istražnim radnjama prema tužiocu Begiću, odnosno slušala presretnute razgovore i pripremala transkripte.

“Salkan Džakulić je u oktobru 2016. prijavio SIPA-i da je sreo Begića i da mu se obratio za pomoć kolegi. Džakulić je saslušan na te okolnosti, te se išlo s prijedlogom za provođenje posebnih istražnih radnji. Iz saslušanja proizlazi da Begić ne bi primio novac na području Bihaća, već na području Republike Srpske ili Sarajeva”, ispričala je svjedokinja.

Novac je Begić, prema njenim riječima, trebao primiti kako bi pogodovao u slučaju Mevludina Hadžića.

Ona je posvjedočila da je optuženi sa Džakulićem kontinuirano bio u kontaktu, što proizlazi iz presretnutih razgovora, kao i da su se dogovarali o mogućnosti sastajanja. Početkom novembra, dodala je, Džakulić je Begiću predao 1.000 eura, a mjesec kasnije još 2.000 označenih eura.

“Na osnovu praćenja telekomunikacija se došlo do tih saznanja. Pred samim ulazom u Bihać, Džakulić je dobio označeni novac”, kazala je svjedokinja.

Kada je Džakulić izašao iz zgrade, izjavila je svjedokinja, pretresena je kancelarija, gdje je nađeno 1.800 označenih eura. Pojasnila je da nisu saznali šta se desilo s još 200 eura i da je preko firme koja održava videonadzor u zgradi Tužilaštva pokušavala doći do saznanja, ali bezuspješno.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrane, svjedokinja je rekla da je Džakulić u prijavi naveo kako mu je Begić u svojoj kancelariji tražio da donese novac i da u izvještaju stoji da je “krivično djelo dovršeno samim zahtijevanjem dara”.

Begiću se na teret stavlja da je, kao tužilac u Bihaću, od oktobra do decembra 2016. godine od optuženog za šumsku krađu, nakon što ga je uvjerio da mu prijeti kazna zatvora, preko posrednika zahtijevao i primio novac u iznosu od 3.000 eura.

Drugi svjedok, službenik SIPA-e Saša Stojanović kazao je da je Begiću prva otkupnina, u iznosu od 1.000 eura, predata 1. novembra 2016. godine, ali da optuženi nije tada uhapšen, niti je taj novac pronađen kasnije.

Ispričao je i da je u decembru prošle godine Džakuliću označeni novac, u iznosu od 2.000 eura, predat 15 do 20 minuta prije nego je ušao u Begićevu kancelariju, kao i da su službenici SIPA-e čekali da se izvrši primopredaja.

“Salkan odlazi svojim poslom, a mi ulazimo u kancelariju. Begić je novac stavio na sto. Utvrdili smo da fali 200 eura, saslušavali smo svjedoke na te okolnosti, jer je od Džakulićevog izlaska prošlo minuta do dvije”, izjavio je svjedok.

Begić je pitao svjedoka može li se sjetiti šta mu je rekao u kancelariji kada je konstatovao da nema 200 eura, na šta je Stojanović odgovorio da je optuženi kazao: “Pitajte Salkana.”

Begić je u cijelosti prigovorio na iskaze oboje svjedoka jer su utemeljeni na posebnim istražnim radnjama koje su, po njemu, provedene nezakonito.

Nastavak suđenja je planiran 20. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.