Članak

Ninković i ostali: Teška bezbjednosna situacija

12. Septembra 2017.17:17
U nastavku svjedočenja, bivši inspektor policije u Centru službi bezbjednosti (CSB) Doboj kazao je da je bezbjednosna situacija na području te opštine bila teška jer je bilo puno incidenata, a pojavili su se i punktovi, koji su uglavnom bili jednonacionalni.

“Istina je da je u tom periodu bio haos i da su svi dizali svoje punktove. Iskreno, mislim da je to bilo rezultat straha, kao i međunacionalnih tenzija, koje su u tom trenutku bile itekako prisutne”, rekao je Suljo Mešić, koji se ne sjeća da li je u starom gradu podignut punkt koji je držalo muslimansko stanovništvo.

Svjedoku nije poznato ni da li su Bošnjaci iz Kotorskog (opština Doboj) postavili svoje punktove na ulazu, niti da li su bili naoružani.

“Moj posljednji odlazak u Kotorsko je bio 2. maja 1992. godine. Tvrdim da tada nije bilo nikakvih punktova, kao i da nisam nikada vidio da su u tom mjestu bili pripadnici ‘Patriotske lige’”, ustvrdio je svjedok.

Za ratni zločin počinjen u Doboju optuženi su Milan Ninković, Borislav Paravac, Andrija Bjelošević i Milan Savić. Na teret im se stavlja da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba opštine Doboj, Bjelošević načelnik CSB-a Doboj, dok je Savić bio njegov zamjenik.

Svjedok je potvrdio da je njegov odnos sa Bjeloševićem bio korektan i nikad s njim nije imao problema.

Odgovarajući na dodatna pitanja Tužilaštva BiH, Mešić je ponovio da je u noći sa 2. na 3. maj 1992. uhapšen od strane njemu nepoznatih osoba u “šarenim uniformama” i odveden u Okružni zatvor, pa u Modriču, gdje je nakon sedam mjeseci zarobljeništva razmijenjen.

Suđenje se nastavlja 10. oktobra.

Dragana Erjavec