Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Istina je da je u tom periodu bio haos i da su svi dizali svoje punktove. Iskreno, mislim da je to bilo rezultat straha, kao i međunacionalnih tenzija, koje su u tom trenutku bile itekako prisutne”, rekao je Suljo Mešić, koji se ne sjeća da li je u starom gradu podignut punkt koji je držalo muslimansko stanovništvo.

Svjedoku nije poznato ni da li su Bošnjaci iz Kotorskog (opština Doboj) postavili svoje punktove na ulazu, niti da li su bili naoružani.

“Moj posljednji odlazak u Kotorsko je bio 2. maja 1992. godine. Tvrdim da tada nije bilo nikakvih punktova, kao i da nisam nikada vidio da su u tom mjestu bili pripadnici ‘Patriotske lige’”, ustvrdio je svjedok.

Za ratni zločin počinjen u Doboju optuženi su Milan Ninković, Borislav Paravac, Andrija Bjelošević i Milan Savić. Na teret im se stavlja da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.

Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba opštine Doboj, Bjelošević načelnik CSB-a Doboj, dok je Savić bio njegov zamjenik.

Svjedok je potvrdio da je njegov odnos sa Bjeloševićem bio korektan i nikad s njim nije imao problema.

Odgovarajući na dodatna pitanja Tužilaštva BiH, Mešić je ponovio da je u noći sa 2. na 3. maj 1992. uhapšen od strane njemu nepoznatih osoba u “šarenim uniformama” i odveden u Okružni zatvor, pa u Modriču, gdje je nakon sedam mjeseci zarobljeništva razmijenjen.

Suđenje se nastavlja 10. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao