Petak, 12 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Miroslav Janjić smatra da je na osnovu iskaza svjedoka i haške presude Naseru Oriću, dokazana tvrdnja iz optužnice, prema kojoj se Oriću i Muhiću na teret stavlja ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

U završnoj riječi tužilac Janjić najviše se pozivao na iskaze zaštićenog svjedoka O-1, koji je kazao da je bio svjedok ubistva Slobodana Ilića.

“Svjedok O-1 je u detalje opisao ubistvo sudije Ilića, koji je, zajedno s još tri-četiri vojnika Vojske Republike Srpske (VRS), 12. jula zarobljen. Svjedok je opisao kako je Orić u predjelu prsa i glave udarao Ilića, a nalaz vještaka Rifata Kešetovića potvrdio je višestruke prelome kostiju kod Ilića”, rekao je Janjić.

Orić je optužen kao osoba koja je 1992. bila komandant štaba Teritorijalne odbrane Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), a Muhić kao pripadnik tih snaga.

Tužilaštvo se pozvalo i na iskaz Ibrana Mustafića, koji je tokom svjedočenja kazao da mu je Orić u svom stanu priznao ubistvo Slobodana Ilića.

Tužilac Janjić smatra da su iskazi svjedoka identični i vjerodostojni, naročito opisi Slobodana Ilića na dan ubistva. Prema Janjiću, neki od svjedoka su rekli da je Ilić bio u vojnom džemperu, dok je njegova supruga kazala da je 12. jula nosio košulju.

Spominjući ubistva Milutina Miloševića i Mitra Savića, Državno tužilaštvo je iznijelo kako smatra da su svjedoci nedvojbeno potvrdili kako su u oba zarobljenika pucali i Orić i Muhić.

Stav Tužilaštva BiH je da su iskazi svjedoka Odbrana nevjerodostojni te da su suprotni materijalnim dokazima i haškoj presudi Naseru Oriću.

Nastavak suđenja zakazan je za 12. septembar, kada će biti iznesene završne riječi Odbrana optuženih.

Najčitanije
Saznajte više
Kevac: Nakon odvođenja supruga porodila se prije vremena
Na suđenju za zločine na području Ključa, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavila je da je njen suprug odveden s drugim muškarcima u Biljanima 10. jula 1992. i da su kasnije pronađeni njegovi posmrtni ostaci.
Ganić i ostali: O prestanku postojanja JNA i njenim aktivnostima u BiH
Na suđenju za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrana kazao da Jugoslovenska narodna armija (JNA) nije postojala poslije 27. aprila 1992., a da su njeni ostaci bili u BiH i da su se dogovarali s Predsjedništvom.
Miljanović i ostali: Sarić i dalje ne može dolaziti na suđenje
Jevtić i ostali: Nailazio na mrtve tokom mjesec dana lutanja šumom