Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Radomir Pantić bio u Zaklopači.

Munib Ahmetspahić, vjerski službenik koji je bio općinski vijećnik ispred Stranke demokratske akcije (SDA) u Vlasenici, rekao je da se od marta 1992. “kuhalo na sve strane”.

“Navečer 21. aprila 1992. je nasilno preuzeta vlast. Više niko od muslimana nije mogao obavljati nikakvu funkciju”, kazao je svjedok, istaknuvši da je htio da ide kod porodice u rodno selo, ali su ga, prije nego je stigao do auta, zaustavili pripadnici Novosadskog korpusa.

Kako je posvjedočio, vojnici su ga vozili u svom automobilu, a on je pozvao bošnjačko stanovništvo da preda oružje. Potvrdio je da je i on učestvovao u naoružavanju Bošnjaka. Nakon što su ga vojnici pustili, svjedok je s kolegom zatražio pomoć sveštenika, koji je tražio propusnice za njih.

Svjedokov kolega je uspio otići na teritoriju Kladnja, dok je on, nakon ispitivanja u policiji, pobjegao u Skugriće, svoje rodno selo, u koje su tada dolazile izbjeglice.

Prema svjedočenju, izbjeglice su govorile da su vojnici, policija i neki civili nasumično pucali u Zaklopači.

“Bili su, kako da vam kažem… Kakvi će biti kad im je sve pobijeno – Ramizu dvoje djece i žena, Hasi isto… Ovaj Hamidović je bio ranjen. Rekli su da je sve pobijeno”, kazao je svjedok prenoseći ono što je čuo od izbjeglica.

Svjedok je kasnije saznao da je Pantić viđen među napadačima u Zaklopači, a govorili su mu isto i izbjeglice Hodžić i Hamidović, koji nisu bili očevici napada.

Uz Pantića, Tužilaštvo BiH tereti Branka Jolovića, Milomira Miloševića, Nenada Vukotića i Nikolu Lošića za učešće u ubistvima najmanje 57 bošnjačkih civila u selu Zaklopača u maju 1992. godine.

Pantić je optužen u svojstvu komandira Stanice javne bezbjednosti (SJB) Milići, Milošević kao aktivni policajac, dok su drugi optuženi u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS).

Suđenje se nastavlja 17. augusta.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Posljednji kontakt sa suprugom
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedokinja Državnog tužilaštva iznijela je svoja saznanja o odvođenju njenog muža, njegovog brata i komšija u toku noći na Drinu, gdje su ubijeni u septembru 1992. godine.
Muratović i ostali: Svjedok vidio tri zarobljenika u sjedištu Vojne policije
Na suđenju za zločin protiv civilnog stanovništva na području Zvornika, svjedok Tužilaštva je posvjedočio da je u sjedištu Vojne policije vidio tri zarobljenika.
Zukanović i ostali: Počelo suđenje za zločine u Hrasnici