Utorak, 21 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Savinovićeva Odbrana je na početku ročišta zatražila isključenje javnosti radi postojanja mogućnosti da optuženi u svom iskazu spomene određena imena i prezimena.

Predsjedavajuća Sudskog vijeća Željka Marenić kazala je da će Savinovićevo svjedočenje biti zaštićeno kodom kojim Sud BiH može zabraniti da se objavljuje “ono što se sazna na pretresu”.

Savinović je optužen da je od maja do kraja 1993. godine, kao pripadnik Antiterorističke grupe “Kažnjenička bojna – Benko Penavić” Hrvatskog vijeća obrane, učestvovao u ubistvima i prisilnom preseljenju civilnog bošnjačkog stanovništva na području Mostara.

Suđenje će se nastaviti 12. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Gornji Vakuf. Foto: Facebook GornjiVakuf.com
Kustura: Ubistvo i ranjavanje zarobljenih u Hrasnici
Na suđenju za zločine počinjene na području Gornjeg Vakufa u Županijskom sudu u Zagrebu, svjedok je ispričao kako su pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) ubili jednog, a ranili drugog zarobljenika.
Blagojević i ostali: Dovođenje muškaraca u Karakaj i odvoženje u Pilicu
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su 1992. muškarci bošnjačke nacionalnosti iz Đulića bili dovedeni u školu u Karakaj, a poslije odvezeni u Pilicu.
Patković: Vidio optuženog u selu nakon akcije
Lučarević: Vojnici ranjeni dok su ležali na zemlji
Bužimkić i ostali: Smrt zarobljenika u pritvoru