Nedjelja, 28 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjetlana Panić-Kenjić je rekla da je radila u Auto-moto društvu Doboj, koje je bilo u ulici Ismeta Kapetanovića. Pojasnila je da su bile četiri kancelarije, a sekretar je bio Momo Bukejlović, kojeg je zamijenio Predrag Kujundžić.

Prema svjedokinji, Bukejlović nije dolazio u Društvo i nije imao ključeve, a u februaru ili martu 1993. došao je Kujundžić i doveo novu djevojku da radi.

“Predrag je tu dužnost obavljao dok nije otišao u zatvor. Sve vrijeme je bio sekretar”, prisjetila se ona, dodavši da su ona i kolegica radile po nekoliko sati.

Panić-Kenjić je kazala da, koliko je upoznata, “niko nije dolazio”, ali su imali više radionica koje nisu radile u to vrijeme. “Radnici su vjerovatno imali ključeve”, rekla je ona.

Penić-Kenjić je svjedočila na suđenju Slobodanu Karagiću, koji je optužen da je, kao vođa jedinice “Crvene beretke” koja je djelovala u okviru Centra službi bezbjednosti (CSB) Doboj, učestvovao u nezakonitom hapšenju muškaraca, koji su zlostavljani u zatočeničkim objektima, progonu i pljačkanju nesrpskog stanovništva, kao i silovanju dvije maloljetnice.

Sud BiH je Kujundžića osudio na 17 godina zatvora za zločin počinjen na području općine Doboj.

Suđenje se nastavlja 29. maja, kada bi optuženi trebalo da svjedoči u svoju korist.

 

Najčitanije
Saznajte više
sudnica
Ninković: Trajno narušeno zdravstveno stanje optuženog
Vještaci medicinske struke su u okviru redovne kontrole zdravstvenog stanja zaključili da Milan Ninković, koji je optužen za zločine u Doboju i Tesliću, nije sposoban za suđenje.
Ličina i ostali: Odbrane traže oslobađanje zbog kontradiktornih izjava svjedoka
Odbrane Sime Ličine i Nedeljka Pilipovića zatražile su oslobađajuću presudu, uz ocjenu da Tužilaštvo nije dokazalo da su, kao pripadnici Vojne policije, počinili zločine nad zatočenicima u Vatrogasnom domu u Bosanskom Novom.
Talić i ostali: Premlaćivani uz glasnu muziku