Članak

Delegacija iz RS-a neće obilježiti stradanja u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici

27. Aprila 2017.14:37
Stradanje pripadnika Jugoslavenske narodne armije (JNA) 3. maja 1992.

This post is also available in: English

u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, ove godine neće biti obilježeno na mjestu tog događaja.

To je zvanično potvrdio ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske (RS) Milenko Savanović.

Odbor Vlade RS-a za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova odlučio je da se godišnjica stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici obilježi 3. maja vjerskim obredom i polaganjem vijenaca u Istočnom Sarajevu, odnosno u Miljevićima, gdje je predviđeno i obraćanje zvaničnika.

Savanović je, kao razlog zbog kojeg ove godine neće biti obilježavanja u Sarajevu, naveo da “sigurnosna situacija nije adekvatna”.

Ranijih godina, kazao je, taj skup su osiguravale velike snage policije te, da bi se izbjegle takve situacije i moguće provokacije, donesena je privremena odluka o obilježavanju samo u Miljevićima.

“Kantonalne vlasti nisu nam dozvolile da postavimo spomen-obilježje s imenima stradalih, i po hrišćanskim običajima ne možemo adekvatno vršiti pravoslavni vjerski obred na tom mjestu u Dobrovoljačkoj. Sve dok nam to ne dozvole, nećemo ići u Sarajevo”, rekao je Savanović.

Nedžad Ajnadžić, načelnik sarajevske Općine Centar, u kojoj se i nalazi ulica koja je nekad nosila ime Dobrovoljačka, nije želio komentarisati ovu odluku nadležnih iz RS-a.

Prošlogodišnje obilježavanje stradanja vojnika JNA u Dobrovoljačkoj proteklo je bez incidenata, međutim nakon obilježavanja, cvijeće i svijeće su završili u kontejneru.

Tada je, odmah nakon odlaska delegacije RS-a iz Dobrovoljačke ulice u Sarajevu, cvijeće i svijeće uklonio jedan radnik Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća (KJKP) “Rad”. Čin bacanja ruža u smeće je izazvao brojne reakcije javnosti.

Za dešavanja u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu još niko nije odgovarao pred pravosudnim institucijama. Istraga se vodi u Srbiji, a što je rezultiralo hapšenjem Ejupa Ganića u Velikoj Britaniji te Jovana Divjaka u Austriji. Odlukama sudova Velike Britanije i Austrije oni nisu isporučeni Srbiji, već Bosni i Hercegovini. Uporedo, u BiH postoji istraga o dešavanjima u Dobrovoljačkoj i, unatoč obećanjima rukovodećih iz Tužilaštva BiH, još uvijek nije podignuta optužnica.

Admir Muslimović


This post is also available in: English