Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

godine transporterima ušla u selo Glogova (općina Bratunac) i tom prilikom zarobila te strijeljala oko 70 bošnjačkih civila, kazao je svjedok Odbrana na suđenju Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću, optuženima za ubistva tri zarobljenika srpske nacionalnosti u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac.

Omer Delić, koji je u tom periodu živio u Glogovi, rekao je da su sedam dana ranije srpska policija i rezervni sastav opkolili selo i tražili da civili predaju naoružanje.

“Tada su obećali da neće nikoga dirati, a od nas su tražili da predamo naoružanje. U Glogovu su ušli 2. maja, a sedam dana kasnije transporterima su opkolili selo, počeli ga paliti i hapsiti stanovništvo. Tog dana uhapšeno je i strijeljano oko 70 ljudi”, izjavio je Delić.

Svjedok je kazao da je Milutin Milošević bio komandir tadašnje policije srpskih snaga u Bratuncu, dodavši da je čuo kako je poginuo 29. maja na lokaciji između Sandića i Lolića.

Nakon pada Glogove, polovinom maja otišao je na brdo Stolice, s kojeg se, kako je potvrdio, vidi put Bratunac – Kravica.

Na pitanje braniteljice Odbrana Lejle Čović je li bila moguća komunikacija između Srebrenice i Konjević Polja, svjedok je odgovorio da nije jer su sva sela između kontrolisale srpske snage.

Naser Orić i Sabahudin Muhić optuženi su da su, kao pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), 1992. godine učestvovali u ubistvu tri srpska zarobljenika u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac. Prema optužnici, Orić je bio komandant štaba TO-a ABiH, a Muhić pripadnik tih snaga.

Delić je opisao i događaje od 26., 27. i 28. maja 1992. godine, kada su srpske snage krenule iz pravca Bratunca prema Kravici.

“Počela je jaka pucnjava 29. maja. Niko od naših boraca nije mogao otići u pomoć narodu Konjević Polja jer nismo imali naoružanja, a nismo imali ni čime otići. Komunikacija između Srebrenice i Konjević Polja također nije bila moguća. Krajem jula uspio sam se probiti do Kamenice (Konjević Polje), a tada sam i čuo da je Milutin Milošević poginuo na tenku”,  Delić.

Na pitanje Šabana Maksumića, predsjedavajućeg Sudskog vijeća, zašto se pričalo o Miloševićevoj pogibiji te da li je bilo riječi o pogibiji drugih osoba, svjedok je kazao da se radilo o poznatoj ličnosti i komandiru srpske policije, kojeg su mnogi poznavali.

Delić je ujedno bio i posljednji svjedok Odbrana, a ulaganjem materijalnih dokaza na narednom ročištu Odbrane će završiti izvođenje subjektivnih dokaza.

Nastavak suđenja zakazan je za 23. maj.

Povezane vijesti
Saznajte više
Miljanović i ostali: Ubistva na drinskom nasipu
Na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je ispričao kako je 11. septembra 1992. godine u trojicu muškaraca koje su vodili iz policijske stanice na drinskom nasipu pucao optuženi Milenko Samardžija.
Dudaković i ostali: Dijelovi vojničke odjeće na posmrtnim ostacima
Na suđenju za zločine u više krajiških općina, vještak Tužilaštva Bosne i Hercegovine nastavio je prezentovanje nalaza sa ekshumacije i identifikacije sedam žrtava, te naveo da su na većini bili dijelovi vojničke odjeće.
Blagojević i ostali: Autobusi sa zatvorenicima u Karakaju
Majstorović i ostali: Vještak nije mogao pristupiti na ročište
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici