Petak, 5 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Novom presudom Jević i Đurić su dobili po 20 godina zatvora.

Do ukidanja pravosnažne presude – kojom je Jević bio osuđen na 32, a Đurić na 28 godina zatvora – došlo je nakon odluke Ustavnog suda BiH da se treba primijeniti blaži zakon, odnosno odredbe krivičnog zakona bivše Jugoslavije.

Primjenjujući odluku Ustavnog suda BiH, Apelaciono vijeće im je smanjilo kazne. Osuđeni su za učešće u ubistvima zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti u Kravici i prisilnom premještanju civilnog stanovništva s područja Srebrenice.

Jević je proglašen krivim kao nekadašnji komandant Centra za obuku na Jahorini Specijalne brigade policije Republike Srpske, a Đurić kao komandir čete u ovom centru.

Najčitanije
Saznajte više
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH Foto: Detektor
Uprkos spremnosti EU na dogovor, VSTV ostaje kod izmjena Pravilnika o imovini i interesima
Visoko sudsko i tužilačko vijeće je u saopćenju pokušalo opravdati izmjene Pravilnika koje su dovele u pitanje nastavak finansiranja vanjskog nadzora provjere imovine sudija i tužilaca. Međutim, dopis Evropske komisije pokazuje da je Bruxelles bio spreman na kompromis i usaglašavanje spornih odredbi, uz insistiranje da se očuva nezavisnost mehanizma vanjskog praćenja.
VSTV odlučio usprotiviti se EU nakon najave obustave finansiranja
Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) odlučilo je da se usprotivi Evropskoj komisiji nakon što su primili pismo generalnog direktora za susjedstvo i pregovore o proširenju u kojem se najavljuje obustava finansiranja programa kojim se prati način na koji VSTV provjerava imovinske kartone sudija i tužilaca.