Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Alija Muškić je svjedočio da je 1992. godine živio u Cerskoj te da je bio angažovan u Civilnoj zaštiti.

“Mi nismo imali veze s vojskom. Ja nisam bio ni u jednoj vojnoj akciji”, izjavio je Muškić, negiravši poznanstvo sa svjedokom O-1.

Na ročištu u februaru prošle godine, zaštićeni svjedok Državnog tužilaštva O-1 je kazao da mu je komandir bio Alija Muškić.

Odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH, svjedok Muškić je rekao da mu nije poznato da je u Cerskoj bio Alija s drugim prezimenom čija se majka prezivala Muškić.

Muškić je kazao da poznaje Bećira Mehagića, Ferida Mustafića i Zulfu Tursunovića, ali da ih 1992. nije viđao. O Zalazju, Kunjercu i selu Likari svjedok je rekao da ne zna ništa.

Izjavio je da je prilikom pada Cerske u martu 1993. vidio Nasera Orića, a da optuženog Sabahudina Muhića ne poznaje.

Orić i Sabahudin Muhić optuženi su da su, kao pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), učestvovali u ubistvu tri srpska zarobljenika 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac. Prema optužnici, Orić je bio komandant štaba TO-a ABiH, a Muhić pripadnik tih snaga.

Na ovom ročištu u korist Odbrana svjedočila je i zaštićena svjedokinja O-3. Dio njenog iskaza bio je zatvoren za javnost.

Ona je navela da je njen muž, koji je poginuo u augustu 1995., Nasera Orića upoznao u Tuzli nakon pada Srebrenice, a da je ona optuženog prvi put lično vidjela 2010. godine.

Svjedokinja je negirala da poznaje svjedoka O-1.

Suđenje se nastavlja 11. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao