Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Izetbegović je izjavio da se sud u Haagu u odluci nije pozvao na “pravne standarde”.

“Sud je donio političku odluku, odnosno odigrao političku igru… Zatražen je stav, a znalo se da zajedničkog stava nema. Institucija koja se zove Međunarodni sud pravde je odlučila da zalupi vrata onima koji traže pravdu. Sud je potvrdio da nema ravnopravnosti za male, njima pripada mala pravda.

Ranija presuda ovog suda niti približno ne odslikava ulogu Srbije u agresorskom ratu koji je vođen u BiH, a mi smo učinili sve da se pravda sazna”, kazao je Izetbegović.

On je dodao da će se nastaviti boriti za istinu i pravdu.

“Nadao sam se da će biti pravde, da će političari raditi svoj posao, a sudije svoj posao. Sudijama je posao pravda”, rekao je Izetbegović i dodao da je ovo za njega “težak udarac, i kao političara i kao Bošnjaka, ali bi bilo puno gore da se nije pokušalo”.

Međunarodni sud pravde u Haagu odbio je zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije zbog toga što odluku nisu donijela nadležna tijela u BiH.

Pravni tim na čelu s agentom Sakibom Sofićem podnio je 23. februara Međunarodnom sudu pravde u Haagu zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije a u vezi s njenom ulogom u genocidu počinjenom tokom proteklog rata. Prijedlog je podnesen dan prije isteka roka od donošenja presude 26. februara 2007. godine.

Nakon ove odluke, srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić i ministar vanjskih poslova Igor Crnadak izrazili su zadovoljstvo kazavši da se radi o pobjedi dejtonske BiH, te da ova odluka “ozbiljno podržava institucije BiH”.

Predstavnici udruženja žrtava rata iskazali su nezadovoljstvo zbog odbijanja Međunarodnog suda pravde da prihvati reviziju.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.