Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Riječ je o nenamjernim greškama porodica čiji su se nestali članovi nakon nekog vremena pojavili živi, ali o tome nisu obavjestile instituciju kojoj su prijavile nestanak.

Lejla Čengić, portparolka Instituta za nestale osobe BiH, pojasnila je da je u Centralnoj evidenciji nestalih osoba, koja sadrži podatke o 34.964 osobe, u toku postupak verifikacije, odnosno provjere identiteta osobe u okviru svih raspoloživih evidencija koje su se vodile ili vode u BiH.

Prema Čengić, u toku je provjera i vjerodostojnosti podnesenih prijava o nestanku osoba.

“Nakon završenog procesa verifikacije, svaka nestala osoba imat će dosje u elektronskoj i u printanoj formi, koji će sadržavati minimum podataka predviđenih Zakonom o nestalim osobama BiH. Do sada je verificirano 21.650 nestalih osoba”, kazala je Čengić.

Nakon verifikacije sve osobe koje se nalaze u bazi podataka neće imati status nestalih jer je među njima određeni broj i onih koje su žive.

U svakom konkretnom slučaju tokom verifikacije, kako je rekla Čengić, provjerava se baza Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA). Ukoliko se utvrdi da je osobi nakon završetka rata izdat neki od identifikacionih dokumenata, pretpostavlja se da je živa.

Provjere se vrše po ličnim podacima, matičnim brojevima, kao i preko Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Za 90 osoba koje su prijavljene da su nestale kao maloljetne, utvrđeno je da su žive.

Od proteklog rata do danas je ekshumirano i identifikovano oko 22.500 osoba, oko 2.600 je ekshumirano ali nije identifikovano. Prema podacima Instituta za traženje nestalih osoba u BiH, oko 7.000 osoba se vode kao nestale.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.