Članak

Iznesene žalbe na presudu za pranje novca iz Azerbejdžana

6. Marta 2017.15:19
Državno tužilaštvo i Odbrana iznijeli su žalbe na presudu kojom je Srpko Vučenović proglašen krivim za pranje skoro dva miliona konvertibilnih maraka (KM) nastalih trgovinom ljudima u Azerbejdžanu i osuđen na godinu dana zatvora.

Tužiteljica Sena Uzunović je kazala da je presudom iz oktobra prošle godine pravilno utvrđena krivica Vučenovića, ali je zatražila da mu bude izrečena duža kazna zatvora.

“Vijeće nije pravilno cijenilo otežavajuće okolnosti. Ovdje se radi o najopasnijem vidu krivičnog djela po stabilnost zemlje i konkurentnost kada su u pitanju strana ulaganja”, rekla je tužiteljica i zatražila da Vučenoviću bude naloženo i da plati veću kaznu od 10.000 KM.

Vučenović je u oktobru prošle godine proglašen krivim što je od januara 2008. do maja 2013. godine na svoje račune otvorene u nekoliko banaka na području Republike Srpske (RS), primio novac u iznosu od oko 730.000 dolara i 512.000 eura, pribavljen izvršenjem kaznenog djela trgovine ljudima.

Novac mu je, kako stoji u presudi, uplaćivan od off shore kompanija s Novog Zelanda, Paname, Velike Britanije, njegove braće Bože i Milana Vučenovića, kao i njima poznatih osoba iz Azerbejdžana. Srpko Vučenović je po nalogu brata Bože Vučenovića, uplaćenim novcem kupovao nekretnine i opremu u BiH, iako je mogao znati da novac potiče od krivičnog djela, navodi se u presudi.

Protiv Bože i Milana Vučenovića, kao i još nekoliko osoba, u Sudu BiH se vodi postupak zbog organizovanog kriminala i trgovine ljudima.

Vučenovićev advokat Dragiša Jokić rekao je da je prvostepena presuda sporna i treba biti ukinuta jer se u toku cijelog postupka nije “uopšte izvodili dokazi koji bi utvrdili da se radilo o sredstvima stečenim krivičnim djelom”.

“Tužilaštvo je dokazima trebalo ubijediti sud da je poćinjeno krivično djelo. Tužilaštvo to nije ni pokušalo da uradi”, pojansio je Jokić.

On je dodao da je sporna i činjenica da se u presudi navodi da je Vučenović krivično djelo pranja novca učinio “iz nehata”.

“Može li se toliko radnji, za koliko se Vučenović tereti u optužnici, može podvesti pod nehat? Tu bi se onda moralo govoriti o umišljaju”, dodaje Jokić.

Žalbeno vijeće će odluku donijeti naknadno.

Elameri Škrgić Mikulić