Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Slavoljub Mlađenović je kazao da je bio komandir policije u Bratuncu, a da je njegov zamjenik bio optuženi Branimir Tešić. Mlađenović je naveo da je lično bio i komandir Druge čete Posebne jedinice policije (PJP).

Prema njegovim riječima, 12. jula 1995. godine je došao načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Dragomir Vasić sa zadatkom da formira stanicu policije u Srebrenici i rekao mu da će dva njegova voda biti angažovana na čuvanju grada i obezbjeđivanju civila.

Mlađenović je napomenuo da je s drugim policajcima uveče stigao pred Stanicu policije u Srebrenici i da su postavili obezbjeđenje, a sutradan, 13. jula, ujutro su se dogovorili da se napravi raspored i punktovi.

Tog 13. jula, kako je dodao, obaviješten je da je pronađena grupa civila koji su tražili da idu u Potočare.

“Ja sam naredio da pokušamo da ih prebacimo. Našli smo kamion od komunalnog. (…) Civili su natovareni i prebačeni u Potočare”, izjavio je Mlađenović, dodavši da se radilo o starijim ljudima te jednoj nepokretnoj osobi.

U unakrsnom ispitivanju svjedok je kazao da su se ti ljudi žalili na svoje što su ih ostavili. On je rekao da je dobio informaciju da su civili predati UNPROFOR-u. Naglasio je da mu “na duši stoji da je te ljude spasio”.

Tužilaštvo je svjedoku predočilo izjavu u kojoj je naveo da je njegova četa imala naređenja da sve nesrpske civile koje nađe prebaci u Potočare radi njihove sigurnosti. Mlađenović je pojasnio da je “ispustio” da spomene kako se radi o civilima koji bi se izjasnili da žele ići.

Za genocid počinjen u Srebrenici sudi se Miodragu Josipoviću, Branimiru Tešiću, Dragomiru Vasiću, Danilu Zoljiću i Radomiru Pantiću. Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Svjedok Mlađenović je napomenuo da u SJB-u u Bratuncu nije bio štab, a da “za centar ne zna”. Istakao je da je bilo Ratno predsjedništvo, ali da nije bilo smješteno u stanici. Za predočenu izjavu u kojoj stoji da je u Policijskoj stanici u Bratuncu bio štab policijskih snaga, svjedok je kazao da je napravio grešku.

Mlađenović je naveo da je 14. jula u stanici u Bratuncu čuo da su u školi bili smješteni civili koje je obezbjeđivala Vojna policija, te da su bila dva ili tri slučaja ubistva zbog bjekstva.

Na pitanje Tužilaštva da li je i u jednoj izjavi spomenuo vojnu policiju, svjedok je odgovorio da se ne sjeća, te da je rekao “policija” misleći na vojnu policiju.

U unakrsnom ispitivanju je kazao da nije čuo da je neko od pripadnika Druge čete učinio bilo kakvo krivično djelo.

Suđenje će se nastaviti 7. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Zatražen pritvor optuženom za zločine u Zvorniku
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je predložilo određivanje pritvora i raspisivanje potjernice ili mjera zabrane Draganu Spasojeviću, koji je optužen za zločie počinjene u Zvorniku 1992. godine, čemu se usprotivila Odbrana.
Ristić i ostali: Kopanje jame kod Orahovca
Na suđenju za genocid u Srebrenici, pročitan je iskaz svjedoka Tužilaštva Bosne i Hercegovine koji je ispričao kako je pomagao kolegi da kopa jamu kod sela Orahovac, dok su nedaleko dovozili ljude i ubijali.
Kušić: Djeca joj ranjena u napadu na Kozadre