Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić rekao je da “nema komentara” na pitanje o otvaranju istrage protiv Čavke.

Čavka je kazao da nije upoznat da je otvorena nova istraga protiv njega, negiravši da je učestvovao u koruptivnim djelima u predmetu “Džoker”, u kojem je više osoba optuženo za nedozvoljeni promet akciznim proizvodima i krijumčarenje.

Za njega je sve ovo “jedna očekivana prljava kampanja istih ljudi koji rovare i rade loše stvari u Tužilaštvu BiH već godinama”.

“Ja se neću oko svega ovoga naročito uzbuđivati. Nije mi drago čuti, ali očekujem da će vinovnici ovog postupanja odgovarati za ono što su uradili i da nikakvih posljedica po mene neće biti, zato što ja apsolutno nisam ništa pogrešno uradio”, rekao je Čavka za BIRN BiH.

Govoreći o radu u predmetu “Džoker”, on je kazao da je Odbrana Zorana Popovića, jednog od optuženih, prošle godine ponudila sporazum o priznanju krivnje.

“Tu sam ponudu prihvatio, sačinio sam sporazum o priznanju krivnje na godinu dana zatvora i sporedne novčane kazne od 50.000 KM. Tom prilikom sporazum je poslat u kabinet i tadašnji šef kabineta Hasan Pleh sporazum nije odobrio, ma šta to značilo da takva osoba nešto odobrava. Tu svoju odluku je ovjerio faksimilom glavnog tužioca Salihović Gorana”, izjavio je Čavka.

On je dodao da je postupak nastavljen i da nije urađeno ništa pogrešno.

“Na kraju krajeva, ovdje je sud izrekao kaznu, a ne tužilac”, rekao je Čavka.

Protiv njega je ranije otvorena istraga zbog nošenja kući telefona zaplijenjenog u istrazi. Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) tada nije prihvatilo zahtjev za suspenziju.

Glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović suspendovan je u septembru prošle godine zbog sumnje da je počinio niz zloupotreba, između ostalog i da je omogućavao neovlaštenim osobama, uključujući Pleha, da ispituju svjedoke.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.