Članak

Radončić i ostali: Dio “Viber” poruka čitan bez prisustva javnosti

21. Decembra 2016.17:19
Vještak Federalne uprave policije je na suđenju za ometanje rada pravosuđa pročitao poruke koje su s Bakirom Dautbašićem putem “Vibera” razmjenjivali optuženi Fahrudin Radončić i Zijad Hadžijahić te Almir Bašić.

Adnan Bešlić je dio “Viber” poruka koje su razmjenivali Dautbašić i Bašić pročitao iza zatvorenih vrata, s obzirom da je Vijeće isključilo javnost s dijela ročišta, radi zaštite osobnog života optuženog, a po prijedlogu Odbrane.

Tatjana Savić, koja brani Dautbašića, isključenje javnosti je zatražila uz podsjećanje da je Vijeće takvo rješenje donijelo i za dio ročišta kada je Bašić saslušavan kao svjedok, te da se u tim porukama spominju osobe iz kriminalnog miljea. Za dodatna obrazloženja, Savić je zatražila isključenje javnosti, a njen prijedlog su podržali Asim Crnalić, jedan od Radončićevih advokata, i Mirna Delalić, koja brani optuženu Bilsenu Šahman.

Tužilac Božo Mihajlović je rekao da ovim dokazima Optužba iznosi i otežavajuće okolnosti, kao i da su optuženi poduzimali pripremne radnje.

Kada se publika vratila u sudnicu, iz pročitanih “Viber” poruka se, između ostalog, moglo čuti da “moramo zatvor završavati što prije”, a Bašić je Dautbašiću napisao da “sa nekom osobom više ne ulazi ni u kakvu komunikaciju”. Pročitan je i set poruka gdje Bašić optuženom Dautbašiću piše da zamijeni mobitel iz preventivnog razloga i da niko ne mora znati za njegovu komunikaciju, kao i da nema razlog zašto mu to govori.

“Za svaki slučaj, zamijeni aparat, a taj uništi čekićem”, stoji u jednoj poruci koju je Dautbašić dobio od Bašića.

Potom je pročitana Radončićeva poruka poslata Dautbašiću krajem decembra prošle godine koja počinje sa “Fadil” i u kojoj se objašnjava događaj na Maksilofacijalnoj hirurgiji, gdje je pacijentu pomoć pružila specijalizantica Azra Sarić, a dežurni liječnik nije htio doći pogledati ranu.

Branilac Crnalić je istakao da u optužnici piše da je Radončić u dnevnim novinama “Avaz” naručivao članke i da tužilac to hoće da dokaže ovim porukama.

“Ovaj razgovor je čisto informativan, pokazuje da dežuraju specijalizanti, a ne dežurni doktori, i to je tema razgovora – da bolnica takvog ugleda dozvoljava da dežuraju specijalizanti”, dodao je Crnalić.

Pročitana je Dautbašićeva poruka Radončiću sa sadržajem: “Ljubljana bi bila idealno rješenje”, na šta je Radončić odgovorio: “Probat ću danas”, a Dautbašić: “Ako može.”

Radončića, Dautbašića, Šahman i Hadžijahića optužnica tereti za ometanje rada pravosuđa, te davanje i primanje koristi za trgovinu uticajem. Radončić je, prema optužnici, naredio izvršenje pritiska na svjedokinju Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu, dok su izvršioci bili Šahman i Dautbašić.

Radončić se tereti i da je, u dogovoru s Dautbašićem, nastojao od Hadžijahića, uposlenika američke ambasade u BiH, saznati da li je u vezi s pritiskom na svjedokinju Sarić otvorena istraga i, ako jeste, da pokuša uticati da se zatvori. Zauzvrat je Hadžijahiću, prema navodima Tužilaštva, obećano imenovanje njegove supruge na mjesto ambasadora u Sloveniji ili nekoj zapadnoevropskoj zemlji.

Vještak je pročitao Hadžijahićevu poruku Dautbašiću: “Javili mi iz Tužilaštva da nemaju nikakve veze sa tvojom sumnjom”, koja je poslana 6. januara. Dautbašić odgovara: “Oko mene”, na šta Hadžijahić piše: “Da, oko tebe.” Kada mu Dautbašić šalje poruku: “To su lažovi”, Hadžijahić odgovara: “Ne znam šta da ti kažem.”

Dragan Barbarić, jedan od Radončićevih branilaca, upitao je vještaka da li je u nalazu iznio mišljenje, na šta mu je Bešlić odgovorio: “Nema ga, dajem ga u Sudu.”

Nastavak suđenja je planiran za 11. januar naredne godine.

Haris Rovčanin