Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Međutim, Delimustafić i Škrijelj nisu pronađeni na prijavljenim adresama.

Aliji Delimustafiću, Škrijelju, Hadžiću i Ceriću je Vijeće Kantonalnog suda prije desetak dana ukinulo pritvor u kojem su se nalazili od početka novembra, kada su policijske agencije, po nalogu Kantonalnog tužilaštva, započele realizaciju akcije “Pravda”.

Tužilaštvo je tada produženje pritvora zatražilo za dva mjeseca, ali je Kantonalni sud taj prijedlog odbio i osumnjičene pustio na slobodu. Vrhovni sud Federacije BiH je uvažio žalbu Tužilaštva, te predmet na ponovno odlučivanje vratio Kantonalnom sudu, koji je osumnjičenima produžio pritvor.

Tužilaštvo Aliju Delimustafića i ostale sumnjiči za pripadnost organizovanoj kriminalnoj grupi koja je nezakonito knjižila te vršila kupoprodaju nekretnina na području Kantona Sarajevo. Pored Alije Delimustafića, u ovoj akcije je uhapšeno 19 osoba, a prema navodima Tužilaštva, istraga za ova djela se vodi protiv više desetaka osoba.

Kantonalni sud je ranije za još dva mjeseca produžio pritvor pritvor Izetu Musiću, Alijinom bratu Mirsadu Delimustafiću i Zoranu Lončaru, dok je za bivšom sutkinjom sarajevskog Općinskog suda Lejlom Fazlagić raspisana potjernica. Tužilaštvo je nedavno uputilo prijedlog Ministarstvu pravde BiH da upute zamolnicu Hrvatskoj za njenim izručenjem.

Nakon rješenja Suda o pritvoru, osumnjičeni Delimustafić i Škrijelj nisu pronađeni na prijavljenim adresama.

„Dobili smo naredbu Kantonalnog suda za privođenjem osumnjičenih osoba, nakon rješenja o pritvoru, ali oni nisu pronađeni na adresama, o čemu smo obavijestili Sud koji će poduzeti dalje mjere“, rekao je zamjenik zapovjednika Sudske policije Federacije BiH Dženad Grošo.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.