Ponedjeljak, 9 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Miroslav Batas, koji radi na poslovima realizatora programa “Elta” televizije, kazao je da je za sadržaj emisije “U sred srijede” odgovoran novinar i urednik, kao i da je emisija koncipirana na način da ima jednog gosta sa kojim se radi intervju.

“Sjećam se te emisije, ona je snimana u Sarajevu. Nije uživo išla iz našeg studija u Banja Luci”, objasnio je svjedok Batas.

Dodao je da je praksa da se emisije “Elta” televizije postavljaju na internet stranicu youtube, ali da se ne sjeća da li je on postavio baš tu emisiju na internet.

Milanu Mandiću, predsjedniku Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije sudi se zajedno sa uposlenicima “Elta” televizije – Dejanom Rakitom, Marijanom Savić i Mirom Kostović. Optuženo je i preduzeće “Stijena herc”.

Tužilaštvo BiH optužilo je Mandića i ostale za izazivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje zbog izjave iz 2014. godine kojom negira da je masakr Bošnjaka iz Srebrenice od strane snaga bosanskih Srba bio genocid.

Svjedok Mladen Spasojević, takođe realizator na “Elta” televiziji, potvrdio je da uglavnom montažeri postavljaju emisiju na youtube kanal, ali da se ne sjeća ko je to odobrio.

“Iskreno, to je radnja koja se podrazumijeva. Kada se neka emisija emituje, ona se nakon emitovanja postavlja na youtube. Ne treba za to nikakvo posebno odobrenje. To radi bilo ko od nas. Ko god stigne”, kazao je svjedok Spasojević.

Odbrana optuženih za svjedoke Tužilaštva BiH nije imala pitanja.

Na današnjem ročištu iskaz je dala i svjedokinja Nura Begović, koja je svjedočila bez prisustva javnosti.

Vlado Adamović, branilac grupe optuženih, zatražio je da se saslušanje Begović održi bez prisustva javnosti zbog zaštite javnog reda i mira, što je sutkinja Biljana Ćuković prihvatila.

Nastavak suđenja, kada će Tužilaštvo izvesti materijalne dokaze, zakazano je za 21. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Srebrenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planiran je početak suđenja Milanu Jevtiću, Rajku Čalmiću i Ostoji Perišiću, koji se terete za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice u julu 1995. godine.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina nad hrvatskim zarobljenicima na Bikošima
Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i služenjem svete mise na Bikošima u Travniku će u nedjelju, 8. juna biti obilježena 32. godišnjica zločina nad hrvatskim zarobljenicima, kada je ubijeno više od 30 osoba.
Ukinuta oslobađajuća presuda za zločin u Doboju