Netransparentne i neekonomične javne nabavke
Na konferenciji Fonda otvoreno društvo BiH pod nazivom “Ka efikasnim mehanizmima javnih nabavki u državama potencijalnim kandidatima za članstvo u Evropskoj uniji” predstavljeni su rezultati istraživanja pravnog i institucionalnog okvira javnih nabavki, kao i analiza više od 200 konkretnih slučajeva u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji.
Kad je riječ o BiH, kako je rečeno na konferenciji, uočene slabosti sistema javnih nabavki su neadekvatan ili neefikasan sistem praćenja postupaka obzirom da trenutni pravilnik ne prepoznaje procjenu opravdanosti javne nabavke.
“To znači da Agencija za javne nabavke BiH nije u mogućnosti ocijeniti u kojoj mjeri postupci javnih nabavki odgovaraju načelima transparentnosti, nediskriminacije, poštenog konkurentskog nadmetanja i posebno efikasnog korištenja javnog novca, kako to propisuje Zakon o javnim nabavkama BiH”, kazao je Mervan Miraščija, projekt menadžer Fonda otvoreno društvo BiH.
Miraščija je naglasio i da je dodatni problem što Ured za razmatranje žalbi BiH ne objavljuje svoje odluke još od 1. januara 2016. godine, iako je to zakonska obaveza.
Još neke od uočenih slabosti sistema javnih nabavki jesu i netransparentost javnih nabavki u svim fazama postupka, te nesvrsishodnost javnih nabavki.
“Svrsishodnost je neophodna u svim fazama javne nabavke – planiranje, sprovođenje postupka i izvršenje ugovora. Agencija za javne nabavke je i dalje nadležna da prati samo jednu fazu javne nabavke, a to je faza koja obuhvata objavu poziva o javnoj nabavci, evaluaciju ponuda i dodjelu ugovora. Niti jedan praćeni slučaj javnih nabavki u BiH, koji smo analizirali, ne prolazi kriterij svrsishodnosti”, dodao je Aleksandar Draganić, glavni istraživač na projektu u BiH.
Balkanska istraživačka mreža u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH) je ove godine pisala o ograničavanju fer nadmetanja u tenderima za nabavku službenih vozila, čime je prekršen Zakon o javnim nabavkama BiH.