Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Ovaj prijedlog uputila je potpredsjednica VSTV-a Ružica Jukić, koja je ocijenila da se sudije i tužioci ne bi trebali stručno testirati kada prelaze iz jednog suda, odnosno jednog tužilaštva u drugo.

“Ne mogu se upoređivati sudije sa različitih referata. Na primjer, one sa parnice treba uspoređivati sa parničarima, i slično”, kazala je Jukić.

Ona smatra da predsjednici sudova treba da rotiraju sudije kroz sve referate, jer sada na “visoke pozicije idu ljudi bez iskustva”.

Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a, kazao je da se treba mijenjati trenutna politika ocjenjivanja, ali i da se ima na umu da su sudije trenutno pretrpane predmetima.

“Za tri do pet godina doći će vrijeme da jačamo kvalitativne, a ne kvantitativne norme i da se sudije prestanu gledati kao ‘berači kukuruza'”, kazao je Tegeltija.

Prijedlog za izmjene pravilnika upućen je komisijama za efikasnost pravosuđa, te sudske procedure na razmatranje i rad.

Ocjenjivanje rada sudija Suda BiH koji su kandidati na poziciju predsjednika na ovoj sjednici je bilo zatvoreno za javnost.

Na sjednici su podržani prijedlozi Gorana Radevića i Jadranke Lokmić Misirača o potrebi reagovanja VSTV-a na nacrt Zakona o platama i naknadama sudija i tužilaca.

Prema Radeviću, VSTV je poslao prijedlog izmjena na nacrt, ali on nije kao takav poslan u proceduru.

“Grub sam, ali Vijeće ministara čini prevaru. Uvode nam naknade za odvojeni život, topli obrok, a smanjuju regres”, kazao je Radević.

Prema dosadašnjoj praksi, regres za sudije i tužioce bio je 50 posto plate sudije Ustavnog suda, a sada bi njegovu visinu određivalo Vijeće ministara, kao i ostalim službenicima.

Protiv ovog prijedloga bila je Ružica Jukić, jer smatra da svima treba biti isti regres, kako sudijama, tako i radnicima, kao i Željka Radović, koja je navela da u Republici Srpskoj (RS) nemaju nikakve naknade.


US Embassy - Logo“Ovaj projekat je omogućila velikodušna podrška američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu ne odražavaju nužno stav Američke ambasade ili Vlade SAD, već isključivo autora.“

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.