Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

konzul u Parizu Velid Hamidičević, koji se tereti za nesavjestan rad u službi, zaključio je s Državnim tužilaštvom novi sporazum o priznanju krivnje, rečeno je u Sudu BiH.

Državni sud će sporazum razmatrati naknadno, ali kako neslužbeno saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), Hamidičeviću bi trebalo biti izrečeno godinu dana zatvora.

U sporazumu je navedeno da je Hamidičević pribavio nezakonitu imovinsku korist od 5.250 eura, a posebno su navedene četiri novčanice u apoenu od po 50 eura. Tužiteljica Diana Kajmaković je pojasnila da su te novčanice pronađene prilikom pretresa stana u Francuskoj, kao i da su dio ukupno pribavljene koristi.

Na ročištu održanom početkom oktobra također je bilo govora o sporazumu, ali do sklapanja nije došlo jer je Odbrani bila sporna sadržina, odnosno postojanje bitne razlike u odnosu na sporazum koji je napravljen ranije.

Tužiteljica Kajmaković je pojasnila da je problem bio u jednoj rečenici, odnosno u pogledu Hamidičevićevog svjedočenja u drugom predmetu, ali i da je to usaglašeno.

Osim početkom oktobra, Hamidičević je s Tužilaštvom BiH pregovarao i prije nekoliko mjeseci, a iako je postignut, sporazum tada nije prihvaćen. Prema neslužbenim saznanjima BIRN-a BiH, taj sporazum je predviđao da Hamidičević bude osuđen na godinu dana zatvora i da svjedoči u drugom predmetu, ali ga je stopirao sada suspendovani glavni tužilac Goran Salihović.

Hamidičevića optužnica tereti da je od decembra 2014. do juna prošle godine kao savjetnik za konzularne poslove u Ambasadi BiH u Parizu, mimo redovnih procedura i provjere podataka, u zamjenu za novac omogućio većem broju osoba izdavanje dokumenata za putovanje iz Francuske u BiH. Na taj način, prema navodima Tužilaštva BiH, nezakonito je stekao više od 10.000 KM.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.