Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Radončić je drugog dana svjedočenja u Prištini rekao da se nije plašio Delalića, te da je sa njim imao „dobre odnose“.

„Za vrijeme rata smo bili na istoj strani, znači da smo imali dobar odnos“, rekao je Radončić.

Kako je rekao Radončić, Delalića je posljednji put vidio 1993. godine, ali je nakon toga viđao članke u medijima o njemu.

„Bio je kontraverzna osoba, jer je radio i za tajne službe. Dva dana prije smrti dao je intervju u kojem je govorio o zločinima počinjenim od strane tajnih bošnjačkih službi“, rekao je Radončić.

Na pitanje koga smatra odgovornim za ubistvo Delalića 2007. godine, Radončić je rekao „bošnjačka državna mafija“.

„Ta mafija ne želi otkriti istinu iza politički motivisanih ubistava“, rekao je Radončić.

Na pitanje o kome se konkretno radi, Radončić je precizirao da se radi o bošnjačkim obaviještajnim agencijama.

Radončić se prisjetio da je za ubistvo Delalića saznao oko ponoći jedne noći 2007. godine.

„Bilo je kasno navečer, otprilike oko ponoći i poslao sam SMS svima onima koji su radili u crnoj hronici da je Delalić ubijen i tražio da odu na lice mjesta da izvještavaju“, rekao je Radončić i dodao da je moguće kako je Šejla Turković izvještavala o ubistvu Delalića.

Naser Kelmendi je optužen za ubistvo Delalića, organizirani kriminal, kupovinu, posjedovanje, distribuciju i prodaju narkotika. Kelmendi ima, uz bosanskohercegovačko, i kosovsko državljanstvo. Uhapšen je u maju 2013. godine, po potjernici iz BiH. Međutim, s obzirom da BiH i Kosovo nemaju ugovor o izručenju, Kelmendiju se sudi u Prištini.

Radončiću se u Sarajevu sudi, skupa s Bakirom Dautbašićem, Bilsenom Šahman i Zijadom Hadžijahićem, za ometanje rada pravosuđa te davanje i primanje koristi za trgovinu uticajem. Prema optužnici, Radončić je naredio izvršenje pritiska na svjedokinju Azru Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Kelmendija na Kosovu.

Na početku drugog dana svjedočenja, Radončić je govorio o odnosu sa Šejlom Turković. Na pitanje tužioca Andrewa Hughesa da li je upoznao Kelmendija i Turković, Radončić je odgovorio da nije siguran.

“Ne isključujem mogućnost da su se upoznali prije mene”, rekao je Radončić.

Hughes je pitao Radončića da li je čitao tekstove Turkovićeve, što je svjedok negirao.

“Imamo veliki broj novinara… 300 novinara, 50 do 70 urednika… nemoguće je da bih tražio tekstove Šejle Turković”, kazao je Radončić.

Radončić je negirao i da je lično tražio da Turković bude zaposlena na TV ALFA.

“Kao vlasnik ove grupe, nisam se uključivao u operativni rad i uredničku politiku”, izjavio je Radončić.

Tužilac Hughes je zatim Radončića upitao zašto je, ako se nije uključivao u operativni rad, na ročištu održanom u četvrtak rekao da Turković nije mogla raditi u “Dnevnom avazu”.

“‘Dnevni avaz’ je glavni izvor naših prihoda i samo najkvalitetniji novinari su mogli tamo biti zaposleni”, odgovorio je Radončić.

Tužilac je pitao i da li je Turković dobila pozajmicu od Radončićeve firme za kupovinu nekretnina.

“Kupila je mali stan i vrlo korektno je vraćala pozajmicu”, odgovorio je Radončić.

Radončić je, međutim, negirao da se ikada “ekskluzivno” sastajao s Turković i rekao je da ona nije prevodila na njegovim sastancima s visokim političkim dužnosnicima.

Turković je prošle godine svjedočila u Prištini na suđenju Kelmendiju.

Radončić će nastaviti svjedočenje u ponedjeljak, 31. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.