Petak, 20 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrana drugooptuženog Dragana Lubarde zatražila je da zaštićeni svjedok Tužilaštva BiH svjedoči u njegovu korist. Predsjedavajući Sudskog vijeća Halil Lagumdžija je kazao da od volje zaštićenog svjedoka zavisi da li će svjedočiti i da li će mu biti promijenjene zaštitne mjere.

Dok se ova pitanja ne riješe, Lagumdžija je rekao da se suđenje odgađa na neodređeno vrijeme.

Zajedno sa Lubardom, za zločin počinjen u Rogatici optuženi su Milisav Ikonić i Zoran Ilić. Na teret im je stavljeno silovanje žena bošnjačke nacionalnosti koje su u junu i julu 1992. godine iz Srednjoškolskog centra i Crkvenog doma odvođene u stanove u Rogatici.

Prema optužnici, Ikonić je bio pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), dok su Lubarda i Ilić bili vojnici Vojske Republike Srpske (VRS).

Ikoniću je na teret stavljeno da je u više navrata silovao S-1, a Lubarda je optužen za višestruko silovanje N-1. Iliću je na teret stavljeno silovanje maloljetne S-3.

Suđenje Ikoniću, Lubardi i Iliću počelo je u decembru 2015. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Od 13. jula bio angažovan na Žepi
Na suđenju za genocid u Srebrenici, vještak Odbrane izjavio je da je optuženi Mile Kosorić od 13. jula do 5. avgusta 1995. bio na angažovan na izvršenju naređenja vezanih za Žepu.
Patković: Optuženom predali zarobljene vojnike HVO-a nakon akcije
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, prvi svjedoci Odbrane Šerifa Patkovića su ispričali kako on nije učestvovao u akciji, kao i da je kasnije preuzeo zarobljenike.
Bućan i ostali: Tjerani da se međusobno tuku
Vujović i ostali: Zatvor u magacinu u Šekovićima
Bužimkić i ostali: Zarobljeni u akciji na Osmači
Milić i ostali: Dovoženje zarobljenika u Roćević