Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nekadašnji pripadnik VRS-a Ratko Maslenjak i njegova žena Divna deportovani su u Beograd jer nisu dali tačne podatke o njegovoj ulozi tokom rata u BiH kako bi dobili izbjegličke beneficije, saopštila je američka imigracijska i carinska agencija.

“Par je sakrio ili lagao o učešću Ratka Maslenjaka u ratu u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine, kao i u Srebrenici u julu 1995. godine. Par u više navrata nije otkrio informacije i otvoreno je lagao imigracione vlasti SAD-a o njegovom angažmanu u Bratunačkoj brigadi VRS-a, vojnoj jedinici upletenoj u pružanje pomoći u brutalnom progonu i masakru hiljada bosanskih Muslimana tokom sukoba”, navodi se u saopštenju.

Bračni par je 2000. godine ušao u SAD, navodi se u saopštenju. Ratko Maslenjak je 2004. dobio stalni boravak, a Divna Maslenjak je 2007. godine postala naturalizovana državljanka SAD-a.

Nakon istrage sprovedene u Clevelandu (država Ohio), gdje su živjeli, Ratko Maslenjak je osuđen za prevaru u cilju dobijanja izbjegličkih beneficija, dok je Divna Maslenjak osuđena za prevaru u cilju naturalizacije i za korištenje stečenog statusa kako bi njen suprug prevarom dobio izbjegličke beneficije.

Naređenje za deportaciju su dobili u maju ove godine, a u Beograd su prebačeni 1. oktobra, saopštila je američka imigracijska i carinska agencija.

Iz Državnog tužilaštva su Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) naveli da protiv Maslenjaka ne postoji nikakva istraga.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac