Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

godine iz komande brigade stigao šifrovani telegram sa naređenjem da se izdvoje pripadnici bataljona za streljački vod koji će pogubiti preko hiljadu Bošnjaka zatočenih u školi u Roćeviću.

Mitar Lazarević, nekadašnji referent opštih poslova Drugog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), kazao je da je komandant Drugog bataljona bio optuženi Srećko Aćimović i da je nakon primljenog telegrama odbio da izvrši takvo naređenje.

“Komandant je tražio da se, ukoliko dođe do njegovog hapšenja, sva vojska iz našeg bataljona povuče sa linije. I mi smo ga u tome u potpunosti podržali. Niko normalan ne može donijeti drugačiju odluku”, objasnio je Lazarević.

Rekao je i da je komandanta Aćimovića te večeri čuo kako telefonom razgovara sa nekim iz brigade, ponavljajući da neće u te svrhe poslati svoje ljude.

Aćimović je optužen da je, kao komandant Drugog bataljona Zvorničke brigade VRS-a, u julu 1995. postupio po naredbi komande ove brigade i Glavnog štaba VRS-a da se Srebreničani iz škole u Roćeviću (opština Zvornik), s povezima na očima i zavezanih ruku, odvedu na lokaciju koju je sam izabrao – šljunkaru na obali rijeke Drine u Kozluku, gdje su ubijeni.

U optužnici se navodi da je Aćimović od 14. do 16. jula 1995. godine svjesno pružio pomoć članovima udruženog zločinačkog poduhvata, čiji je cilj bio da zatvore i ubiju vojno sposobne muškarce bošnjačke nacionalnosti iz srebreničke enklave.

Lazarević je izjavio da je dan nakon dobijanja telegrama Aćimović otišao do škole u Roćeviću, gdje je ponovio da neće izdvojiti ljude za ubijanje zatvorenika.

“Istina je da ja nisam prisustvovao tom razgovoru i sve ovo znam jer nam je Aćimović po povratku iz Roćevića ispričao da mu je visoki oficir iz Drinskog korpusa prijetio vojnim sudom zbog odbijanja izvršenja naredbe”, kazao je Lazarević.

Dodao je da im je Aćimović ispričao da je iza škole u Roćeviću vidio ubijene zatvorenike i da ih je čuvala vojska koja je njemu bila nepoznata.

Na pitanje Sudskog vijeća da li zna koji je to oficir razgovarao sa Aćimovićem, svjedok je odgovorio da nije siguran, ali da misli da je to bio Vujadin Popović.

Popović je nekadašnji načelnik za bezbjednost Drinskog korpusa VRS-a koga je Haški tribunal pravosnažno osudio na doživotnu zatvorsku kaznu proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici.

Nastavak suđenja zakazan je za 5. oktobar.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao