Petak, 21 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Prema optužnici, koju je pročitao tužilac Oleg Čavka, Torić je optužen da je, 21. novembra 2012. godine, dao lažni iskaz u namjeri kako bi pogodovao optuženim osobama, pogotovo Senadu Šabiću. Čavka je pojasnio da je Torić tokom istrage dao suprotan iskaz od onoga koji je dao pred Sudom BiH.

“Na tom iskazu je bila zasnovana optužnica Tužilaštva BiH i kada je došlo vrijeme da da iskaz, Torić je u cijelosti promijenio iskaz i dao iskaz koji je pogodan Senadu Šabiću”, kazao je Čavka.

Čavka je kazao da je Torić rekao da je iskaz promijenio jer su mu uoči svjedočenja prijetile dvije nepoznate osobe, koji su navodno bili policajci.

U novembru prošle godine, Brkić je osuđen na 11, a Šabić na deset godina zatvora za organizovani kriminal, trgovinu drogom i primanje dara. Brkiću i Šabiću se sudi u odvojenom postupku sa sutkinjom Azrom Miletić po optužbi da su joj obećali novčanu nagradu kako bi utjecali na ishod suđenja. Međutim, obojica se trenutno nalaze u bjekstvu.

Čavka je kazao da tokom dokaznog postupka planira saslušati dva svjedoka koji rade u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu BiH, a koji će objasniti da je “situacija u vezi sa Torićevim svjedočenjem bila tajna”.

Nakon čitanja optužnice i uvodnih riječi, optuženi Torić je kazao da nije rekao da su osobe koje su mu prijetili bili policajci, već da su se tako predstavili.

“Ja želim da kažem da sam u ovom slučaju jedino istinu dao pred Sudom BiH, 21. novembra 2012. godine”, kazao je optuženi.

Na početku ročišta sutkinja Amela Huskić je kazala kako se optuženi ranije izjasnio da nije kriv, te da ne prihvata kazneni nalog u vidu predložene uvjetne osude.

Suđenje će se nastaviti 19. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.