Članak

Tužilaštvo BiH odbacilo analizu OSCE-a

20. Juna 2016.13:18
Uposlenici i kolegij Tužilaštva BiH jednoglasno su odbacili analizu o procesuiranju ratnih zločina u Bosni i Hercegovini u kojoj je kritikovan njihov rad i date preporuke za unapređenje.

“Navodna analiza je odbačena kao neutemeljena, neistinita, paušalna i zlonamjerna. Cilj analize nije unapređenje procesuiranja ratnih zločina, već rušenje pravosudnih institucija, Tužiteljstva BiH i ostvarenih rezultata”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

U analizi britanske suktinje Joanne Korner, nekadašnje više tužiteljice u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), preporučeno je da se optužnice ne podižu samo kako bi se ispunila tužiteljska norma, da se ne cjepkaju, da se podižu protiv višerangiranih počinilaca te da se manje osjetljivi predmeti prebace na entitetsko pravosuđe.

Prema Tužilaštvu BiH, norma je 159 posto, kvalitet rada 94 posto, a više od 80 posto presuda je osuđujućih.

“Bitan je kvalitet, a ne kvantitet optužnica”, stoji u analizi sutkinje Korner, u kojoj je također naglašeno da postoje paralelne istrage i da bi novoizabrani tužioci trebali imati mentorstvo zamjenika glavnog tužioca ili vođe tima, kao i kurseve na temu elemenata zločina i oblika odgovornosti.

U prošloj godini, kako navode u Tužilaštvu BiH, riješeni su svi predmeti iz Kategorije 2, odnosno najsloženiji, koji su proslijeđeni iz MKSJ-a.

“Brojka od više od 610 optuženih za ratne zločine dovoljno govori o kvalitetu rada, kao i osuđujuće presude i izrečene pravomoćne kazne”, navodi se u saopćenju Tužilaštva BiH.

U analizi je sutkinja Korner zaključila, nakon razgovora s nekim sudijama Suda BiH, da je 2015. godine podignuto 60 optužnica, od kojih je 51 potvrđena, dvije odbijene, a sedam prije potvrđivanja ustupljeno entitetskom pravosuđu. Od ukupnog broja potvrđenih optužnica 22 su vraćene na ispravku, od kojih je pet vraćeno dva puta, a njih 17 jednom.

Izradu analize zatražila je Misija OSCE-a u BiH, koja prati sudske procese u državi od 1996. godine, i glavni tužilac MKSJ-a Serge Brammertz. Već na samom početku je glavni tužilac Tužilaštva BiH odbio odobriti zahtjev za izradu analize, uz obrazloženje da bi time prekršio “principe povjerljivosti i nepristrasnosti postupaka, odnosno pravo na pravično suđenje, koje bi utjecalo na integritet, kao i činjenicu da bi ovo predstavljalo kršenje prava svjedoka i osumnjičenih osoba”.

Oko mjesec dana kasnije, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) je donijelo odluku da se sutkinji Korner omogući uvid u spise Tužilaštva BiH. Nakon toga je urađena analiza. Također, u analizi se navodi da bi glavni tužilac Tužilaštva BiH trebao pokrenuti promjene strukture koja je neophodna za efikasan rad Tužilaštva BiH.
Kolegij Tužilaštva BiH zatražit će od predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH da tijekom današnjeg sastanka upozna ambasadora OSCE-a s njihovim stavom da “navodna analiza predstavlja grubo miješanje u neovisnost pravosuđa BiH”.

Predstavnici OSCE-a su najavili da je predsjednik VSTV-a BiH obećao implementaciju preporuka.

Erna Mačkić