Subota, 10 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je jutros u sudnici rekao predsjedavajući sudija Alphons Orie, Raspravno vijeće obaviješteno je da je Demurenko noćas “nešto poslije ponoći“ napustio Holandiju.

Sudija Orie nije saopštio druge detalje, ali je pozvao Mladićeve branioce i tužioce da do ponedjeljka pisanim podnescima obavijeste Vijeće o svojim saznanjima i prijedlozima za novonastalu situaciju.

Ruski pukovnik Demurenko svjedočio je, tokom ove nedjelje, o drugoj eksploziji na pijaci Markale u kojoj su, 28. avgusta 1995. godine, poginule 43 osobe, a ranjeno je 75 građana Sarajeva.

Prema optužnici, koja Mladića tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva granatiranjem i snajperisanjem, minobacačku granatu na Markale ispalila je Vojska Republike Srpske (VRS).

Podsjetimo, Demurenko, koji je tada bio načelnik štaba UNPROFOR u sektoru Sarajevo, posvjedočio je da je istragom na terenu utvrdio da granata nije mogla biti ispaljena sa srpskih položaja u pravcu doleta projektila koji su prethodno odredili francuski “plavi šljemovi“.

Tužioci su, u jučerašnjem unakrsnom ispitivanju, pobijali tu Demurenkovu tvrdnju, navodeći da on nije u obzir uzeo sve moguće srpske artiljerijske položaje i da je pogrešno tumačio nalaze istrage francuskog UNPROFOR-a.

Demurenko je, međutim, ostao pri iskazu. Tokom jučerašnjeg svjedočenja, on se požalio da tužioci pravničkom vještinom i začkoljicama nastoje da zamagle suštinu njegovog iskaza.

Zastupnik optužbe danas je trebalo da okonča unakrsno ispitivanje Demurenka, ali se on nije pojavio u sudnici, što je bilo iznenađenje za sve strane u postupku.

Iako je sudija Orei, na današnjem kratkom zasjedanju, nagovijestio da bi Demurenko mogao biti posljednji svjedok Mladićeve odbrane, branilac Dragan Ivetić ostavio je otvorenom mogućnost da će odbrana pozvati još nekoliko svjedoka, u zavisnosti od toga kakve će odluke Raspravno vijeće donijeti o nekim podnescima generalovog pravnog tima.

Ukoliko novih svjedoka ne bude, postupak izvođenja dokaza odbrane mogao bi, kako je nagovijestio sudija Orie, uskoro biti proglašen okončanim.

Do kraja suđenja Mladiću ostalo bi, zatim, da tužioci i branioci ulože završne podneske i održe završne riječi.

Predsjedavajući sudija najavio je da će rok za podnošenje završnih podnesaka obe strane u procesu vjerovatno biti 1. septembar.

Tužilac Alan Tieger izložio je, na kraju zasjedanja, zajednički prijedlog optužbe i odbrane da završne riječi budu održane od 10. oktobra. Svaka strana imala bi, po tom prijedlogu, 10 sati ili tri radna dana da sudijama iznese svoje završne argumente, a potom i po dan i po za odgovor na tvrdnje suprotne strane.

Odluku o tom prijedlogu u dogledno vrijeme donijet će Raspravno vijeće. Zasjedanja u procesu protiv generala Mladića, kako je rekao sudija Orie, u međuvremenu neće biti.

Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u šest opština imao razmjere genocida i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve