Utorak, 26 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Presuda je izrečena na osnovu sporazuma o priznanju krivnje koji je Koštić sredinom prošlog mjeseca sklopio s Tužilaštvom BiH. Koštić je izrazio kajanje zbog počinjenja krivičnog djela.

Prema presudi, Koštić se početkom januara iz Velike Kladuše autobusom zaputio u Sarajevo, a dan poslije je stigao u Podgoricu. Zatim je avionom otputovao za Istanbul, nakon čega su ga uhapsili granični policajci Turske. Ubrzo je izručen u BiH.

Sudsko vijeće je Koštića, zbog lošeg imovnog stanja, oslobodilo plaćanja naknade troškova postupka. Mjere zabrane napuštanja BiH produžene su mu do upućivanja na izdržavanje jednogodišnje kazne.

Do sada su Emin Hodžić i Fatih Hasanović priznali krivicu za učešće u borbi u Siriji, nakon čega su osuđeni na po godinu dana zatvora. S Tužilaštvom BiH trenutno o krivici pregovara i Mirel Karajić, optužen da se borio na strani IDIL-a.

Najčitanije
Saznajte više
Godišnjica formiranja logora “Trnopolje”: Osnov za izgradnju društva su istina i pravda
Denisa Hekić iz prijedorskog naselja Bičćani imala je osam godina kada je dovedena u “Trnopolje”, a nekoliko dana prije kod kuće su ubijeni njeni otac i majka, te još nekoliko članova uže i šire porodice. Danas je prvi put od rata došla da obiđe prostor Doma kulture u Trnopolju, objekta u kojem je bio smješten logor.
Prijave u tri tužilaštva – ko će procesuirati govor mržnje ministra Srđana Amidžića
Banjalučko okružno javno i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zaprimili su prijave za govor mržnje protiv Srđana Amidžića, državnog ministra finansija, potvrđeno je za Detektor.
Dodik najavio dolazak Putina u Banju Luku. Može li ga BiH zaustaviti?
Sutra obilježavanje 31. godišnjice zločina na tuzlanskoj Kapiji