Petak, 10 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Stanišić i Župljanin su prvostepenom presudom Tribunala u martu 2013. osuđeni na po 22 godine zatvora zbog učešća u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem trajnog uklanjanja nesrpskog stanovništva u brojnim opštinama u BiH 1992. godine.

Stanišić je bio ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, a Župljanin načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) Banjaluka i član Kriznog štaba Autonomne regije Krajina.

Na žalbenoj sjednici Tužilaštvo je tražilo veću kaznu, a Odbrane oslobađajuću presudu ili smanjenje kazni.

Najčitanije
Saznajte više
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”
Novinarka Detektora Selma Melez dobitnica je novinarske nagrade "Nino Ćatić" za priču o pismima Nine Ćatića koja je slao svome bratu Nerminu.
Edukacija o genocidu se mora zasnivati na sudski utvrđenim činjenicama
Korištenje sudski utvrđenih činjenica i svjedočanstava preživjelih ključno je za integraciju edukacije, poručeno je s Panela o metodologiji, izazovima i komparativnim pristupima predavanjima o genocidu na univerzitetima, održanog u Memorijalnom centru Srebrenica.
Obilježavanje godišnjice zločina u Biljanima kod Ključa