Subota, 18 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine će sljedeće sedmice izreći presudu Jasminu Čolomanu, optuženom za zločine na području Viteza.

Čoloman, bivši pripadnik Diverzantskog voda Sedme muslimanske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), prvostepenom presudom je oslobođen da je 24. aprila 1993. godine učestvovao u ubistvu hrvatskih civila koji su bili zatočeni u Domu u mjestu Počulica.

Završne riječi Tužilaštva Bosne i Hercegovine (Tužilaštvo BiH) i Odbrane pred Apelacionim vijećem bit će iznesene u ponedjeljak, 6. juna, a izricanje drugostepene presude predviđeno je za petak, 10. juna.

U ponedjeljak, 6. juna, će biti razmatran sporazum o priznanju krivnje u postupku protiv Stojana i Zorana Kenjala, te Dragana Balabana, koji su optuženi za zločine u Bosanskom Novom.

Istog dana počet će i dva suđenja – za zločine počinjene u Srebrenici i Stocu. Za zločine počinjene protiv srpskih civila na području Srebrenice 1992. godine optuženi su Izet Arifović, Suad Smajlović i Amir Salihović.

Suđenje za zločine počinjene u Stocu počinje Miletu Pažinu, Ivici Markoviću i Vidu Krešiću. Prema optužnici, Pažin, Marković i Krešić su, kao pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), zajedno s drugim vojnicima u ljeto 1993. godine hapsili civile bošnjačke nacionalnosti i držali ih u nehumanim uslovima.

Pred Apelacionim odjeljenjem Suda Bosne i Hercegovine (Sud BiH) u četvrtak bi trebale biti iznijete završne riječi Tužilaštva BiH i Odbrane optuženog Ilije Jurića, koji je u prvostepenom postupku oslobođen za zločin protiv civilnog stanovništva počinjen na području Odžaka 1992. godine.

Naredne sedmice nastavlja se i suđenje Naseru Oriću za zločine počinjene u Srebrenici, te Sakibu Mahmuljinu za zločine počinjene na području Zavidovića, kao i suđenja za zločine u drugim bosanskohercegovačkim gradovima.

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo BiH odbacilo prijavu za veličanje Mladića zbog američke slobode govora
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u julu ove godine donijelo naredbu o nesprovođenju istrage po prijavi veličanja Ratka Mladića, jer su američke institucije odbile dostaviti podatke o profilu s društvene mreže zbog načela slobode govora zagarantovanim ustavom Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Šef kabineta predsjednika RS-a i bliski saradnici uklonjeni sa liste američkih sankcija
Ured za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD-a o skinuo je sa liste sankcija Danijela Dragičevića, šefa kabineta predsjednika Republike Srpske i druge bliske saradnike Milorada Dodika.
Godinu i po od hapšenja, Tužilaštvo BiH bez odluke u predmetu za terorizam
Sljedeće sedmice obilježavanje 32. godišnjice zločina u Stupnom Dolu
Uskoro početak suđenja Debevcu, najavljeno na sjednici VSTV-a