Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Stankoviću su haški tužioci tokom unakrsnog ispitivanja prikazali snimak na kojem se čuje kako Mladiću prenosi da su britanski obavještajci zainteresovani da “stanu iza njega”, da su “izuzetno moćni” i da mogu da “skinu optužnicu”.

Objašnjavajući da je znao da Mladić snima razgovor, Stanković je rekao da je bio svjestan da se optužnica ne može povući prije suđenja, nego samo odbaciti tokom procesa.

“Ja sam zapravo pozivao Mladića da se preda Tribunalu”, kazao je on.

Iako je na snimku rekao da se u Londonu sastao sa “šefom engleskog obavještajnog odjeljenja”, Stanković je na suđenju kazao da je u stanu novinarke Nore Belof, koja mu je rekla da je špijunirala za britansku obavještajnu službu tokom Drugog svjetskog rata u Moskvi, razgovarao o Mladiću i optužnici sa nepoznatim muškarcima.

Belof mu je, kako je naveo, ponudila da pomogne Mladiću i da napiše tekst o njemu.

“Mladić je tada već bio nepovjerljiv prema svima, ja sam znao da me snima, čim je rekao da govorim glasnije… Ja sam samo prenio poruku, bio sam kurir. On je donosio odluke sam”, izjavio je Stanković.

Kako je rečeno u sudnici, ovaj razgovor je vođen u oktobru 1995. u Banjoj Luci, kada je Mladić već bio optužen pred Haškim sudom. Kasete sa audio-snimcima i Mladićevi ratni zapisi zaplijenjeni su tokom pretresa njegovog stana u Beogradu 2008. godine.

Stanković nije negirao da je sa Mladićem imao bliske lične odnose, zasnovane na činjenici da je 1993. obducirao tijelo generalove kćeri Ane, koja je počinila samoubistvo.

“Mogu da kažem da sam za njega i ljude slične njemu koji su izgubili djecu, a ja sam ih obdukovao, bio spreman da se 24 sata odazovem na poziv… Mladić se nikada prema meni nije ponašao kao starješina. Molim se Bogu da nikoga ne vezuje takvo prijateljstvo”, rekao je Stanković, nakon čega je Mladić u sudnici maramicom brisao oči.

On je, međutim, ustvrdio da blizak odnos s Mladićem nije uticao na njegovu objektivnost pri analizi obdukcionih nalaza na suđenju.

Stanković je prošle sedmice vještaku osporavao izvještaje haških tužilaca o rezultatima obdukcije tijela ekshumiranih iz masovne grobnice u rudniku Tomašica kod Prijedora, te grobnica oko Srebrenice.

Dok ga je dodatno ispitivao Mladićev branilac Dragan Ivetić, Stanković je ocijenio da je “postojala mogućnost” da su povezi pronađeni kraj tijela u masovnim grobnicama oko Srebrenice zapravo bili trake koje su ubijeni, za života, nosili oko glave.

Ratku Mladiću se sudi za genocid počinjen 1992. u sedam bh. opština – među kojima je i Prijedor – kao i u Srebrenici, zločine u niz opština u BiH, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mladiću se suđenje nastavlja u utorak, 25. aprila, iskazom vještaka za demografiju Svetlane Radovanović.

Najčitanije
Saznajte više
SIPA-u napustila dvojica uposlenika, a ne 20 kako tvrdi Karan
Dva zaposlena u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) kojima je prebivalište na teritoriji Republike Srpske zvanično su podnijela zahtjev za raskid radnog odnosa sa SIPA-om, ne navodeći svoje razloge, potvrdila je Detektoru glasnogovornica Agencije Jelena Miovčić, dok je ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan ranije rekao da je 20 uposlenika SIPA-e prešlo u ovo ministarstvo.
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku