Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićena svjedokinja Z-20 se prisjetila da je vojsku u selu prvi put vidjela kada su joj zapalili kuću. Rekla je da je s porodicom pobjegla prema kući svekra i svekrve, te da su “za njima pucali”.

Na dan čišćenja sela, 23. jula 1992. godine, kako je navela, vojska je naišla i odvodila muškarce. Z-20 je dodala da prilikom bijega do djeverove kuće njen muž se razdvojio od njih.

Prema njenom svjedočenju, porodica joj je bila u djeverovoj kući kad su došli vojnici.

“Ušlo je četiri do pet vojnika i uzeli su djevera”, kazala je Z-20 i dodala da je bio izveden i njen sin, kojeg je jedan vojnik vratio kada je čuo da ima 14 godina.

Svjedokinja je ispričala da je kroz prozor vidjela grupu muškaraca, među kojima su bili njen suprug i djever, te da je iza njih išla vojska.

“Nisam vidjela da su vezani, nego idu jedan za drugim. (…) Oni idu prema džamiji u Zecovima”, pojasnila je Z-20.

Nakon toga, kako je navela, otišla je sa porodicom u podrum Rifata Hodžića, gdje su bili neko vrijeme.

“Neko je došao i rekao da je na Gradini sve pobijeno. (…) Gore sam imala sestru i dvoje djece”, kazala je Z-20, dodavši da su nakon toga otišli u selo Čarakovo.

Svjedokinja se prisjetila da je nakon desetak dana otišla u logor Trnopolje, da bi pronašla nekoga od svoje porodice, i da je tu srela zeta, koji joj je rekao da ode po djecu i da se vrate u Trnopolje, odakle su išli autobusi za Travnik.

Za sudbinu supruga i djevera, kazala je, “nisu ništa znali dok ih nisu našli”.

“Čuli smo da su ubijeni na poljskom putu. Pobila ih je srpska vojska, ali ne znamo ko”, izjavila je Z-20.

Ona je istakla da su joj 1992. godine ubijeni i otac, tri brata, dva bratića i sestrić, čiji su posmrtni ostaci pronađeni.

“Još samo sestra i dvoje djece fale. (…) Sve sam izgubila što sam imala”, rekla je svjedokinja kroz suze.

Za ubistva, mučenja, seksualno nasilje, uništavanje i oduzimanje imovine stanovnika sela Zecovi u julu 1992. optuženi su Dušan Milunić, Radomir Stojnić, Radovan Četić, Duško Zorić, Zoran Stojnić, Željko Grbić, Ilija Zorić, Zoran Milunić, Boško Grujičić, Ljubiša Četić, Rade i Uroš Grujčić, Zdravko Antonić i Rajko Gnjatović.

Prema optužnici, Milunić je bio komandir Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Radomir Stojnić komandir Rezervne stanice milicije Rasavci, a Radovan Četić predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci. Ostali su bili pripadnici Rasavačke čete, milicije te drugih formacija

Suđenje će se nastaviti 6. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona