Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Stanković je osporio zaključke obducenata kazavši da oni nisu mogli sa potpunom sigurnošću utvrditi uzrok smrti zato što nije bilo dovoljno mekog tkiva na većini pronađenih tijela i ostataka.

Kod takvih posmrtnih ostataka, po Stankoviću, ne može se utvrditi da li su povrede nastale za života žrtve ili kada je ona već bila ubijena.

“Mogu se izložiti samo pretpostavke o uzroku smrti, ali se ne može govoriti sa sigurnošću. U obdukcionom zapisniku može se navesti da su određene povrede mogle dovesti do smrti”, rekao je Stanković.

Na pitanje predsjedavajućeg sudije Alphonsa Orieja da li bi patolog koji pronađe rupu od metka u lobanji žrtve mogao da zaključi da je to uzrok smrti, Stanković je odgovorio potvrdno, ali uz rezervu. Kazao je da je u svojoj praksi naišao na slučajeve kada je žrtvama u glavu pucano pošto su već bile mrtve.

Patolozima čije je nalaze Haško tužilaštvo uvelo u dokaze, vještak Odbrane je zamjerio i što su postavljali “dijagnozu” da li su rane bile ustrjelne ili nanijete eksplozivom a da te rane u zapisnicima nisu podrobno opisali.

“Dijagnoza bez opisa povreda tokom obdukcije je neprihvatljiva. Ja nemam pravo da osporavam taj nalaz, ali on se ne može provjeriti bez opisa povreda”, rekao je Stanković.

On je dozvolio da je “smrt tih osoba mogla da nastupi u različitim vremenskim periodima”, tokom “više nedjelja i mjeseci”, na osnovu činjenice da su tijela ekshumirana iz iste grobnice bila u različitim fazama raspadanja.

Predočavajući da je u nekim tijelima ekshumiranim iz grobnice u selu Glogova kod Bratunca bila pronađena sačma, Mladićev branilac Dragan Ivetić upitao je vještaka da li je oružje sa sačmom bilo uobičajeno u jugoslovenskoj vojsci.

“Vojska bivše Jugoslavije nije imala oružje sa sačmom”, odgovorio je Stanković.

Vještak Stanković odbio je da se izjasni o broju tijela ekshumiranih iz grobnica oko Srebrenice i okolnostima njihovog stradanja, uz obrazloženje da to izlazi iz okvira sudske medicine.

Većinu svojih primjedbi Stanković je utemeljio na izvještaju sudskog patologa Dušana Dunjića, koji je u oktobru prošle godine umro u Haagu, neposredno prije svjedočenja u korist Mladićeve Odbrane. Sa nekim Dunjićevim zaključcima Stanković se, međutim, nije složio.

Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS), sudi se za genocid u sedam opština, kao i u Srebrenici, u kojoj je ubijeno oko 8.000 Bošnjaka. Optužen je i za progon nesrpskog stanovništva, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Stanković će u četvrtak, 21. aprila, odgovarati na unakrsna pitanja haških tužilaca.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu