Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Svjedok Zijad Smajlović saslušan je nakon što je na prošlom ročištu zbog bolesti razdvojen postupak protiv optuženog Dragoslava Bojića. Suđenje je formalno počelo iznova, a stranke su se složile da se do sada saslušani svjedoci ne trebaju ponovo pozivati zbog 14-mjesečne pauze, tokom koje se čekalo da se Bojić oporavi.

Smajlović je kazao da je u junu 1992. iz sela Vrbanjci, sa ostalim muškarcima bošnjačke nacionalnosti, odveden u zgradu iza suda u Kotor-Varoši.

“Tu nas je dočekao špalir specijalaca od 20 do 30 metara. Bili su naoružani rekvizitima – toljage, lanci, sajle. Od tih udaraca koje smo dobili, dva ili tri puta sam bio u nesvijesti”, prisjetio se Smajlović.

On je kazao da ga je prilikom evidencije u zgradi pesnicom udarila jedna osoba, a da su potom njega i ostale “gazili” vojnici.

“Nogama su me ubacili u tu prostoriju. Nas 70 je bilo u prostoriji šest sa četiri. Smjenjivali smo se na spavanju zbog manjka prostora”, rekao je svjedok.

Prema njegovom iskazu, zatvorenici nisu imali nikakve higijenske uslove, a nerijetko su i nuždu vršili u prostoriji u kojoj su bili zatvoreni.

“Uslovi su bili totalno loši. Prva tri dana je bila fina hrana, a kasnije je svaki dan bilo sve gore. Znali smo po tri dana da ne jedemo ili su nam davali otrovanu hranu”, naveo je svjedok, dodavši da je tu boravio 14 do 18 dana.

On je kazao da nije niko ulazio u njihovu prostoriju. Prema njegovim riječima, zatvorenike su čuvali pripadnici Teritorijalne odbrane (TO) i rezervni policajci, koji su “bili korektni”.

“Sa svojom porodicom sam izašao 3. januara 1993., nakon što sam platio poreze, struju, te dao izjavu da se odričem imovine u korist opštine”, rekao je Smajlović.

On je, odgovarajući na pitanje Odbrane optuženog Save Tepića, kazao da ima samo riječi hvale o porodici Tepić, misleći na period prije i nakon rata. Dodao je da Savu Tepića nije viđao u ratu.

Tepiću se sudi sa Duškom Maksimovićem, Duškom Vujičićem, Radojkom Keverovićom i Ilijom Kurušićem za učešće u zatvaranju, mučenju i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad Bošnjacima i Hrvatima u Kotor-Varoši.

Prema optužnici, Tepić je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), Vujičić aktivni policajac, Maksimović i Keverović rezervni policajci, a Kurušić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Optuženi Duško Maksimović je rekao da će morati ići na amputaciju nožnih prstiju dok mu se normalizuje šećer. On je kazao da ide na kontrolu u ponedjeljak, 25. aprila, a Vijeće je zakazalo ročište za taj dan, navodeći da optuženi može doktoru i u utorak.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao