Zapucali na njih dok su kosili livadu
Svjedok Z-19 se prisjetio kako je početkom ljeta 1992. putem Radio Prijedora bilo javljeno da se preda naoružanje, te da se okače bijele zastave na kuće, što je stanovništvo i učinilo.
On je naveo kako je na dan akcije 23. jula 1992. godine kosio njivu sa bratom i komšijama kada se pojavila vojska iz pravca sela Radulovići.
“Nismo ih vidjeli dok nisu zapucali na nas”, kazao je Z-19, dodavši da je on uspio pobjeći u šumu sa dvojicom komšija.
Svjedok je istakao da je sa tog mjesta vidio dio Zecova, kao i dio sela Čarakovo.
“Vidim odvode ljude”, rekao je on i dodao kako je čuo pucnjavu i vidio da gore kuće.
Z-19 je kazao da je došao do jedne zapaljene kuće, u kojoj su bile zatvorene žene. One su mu rekle da je naišla jedna osoba i otvorila im vrata. Svjedok je saznao da je bilo ubistava, a da je među pet leševa pronađen i njegov brat.
“Vidio sam ih. Izbušeni mecima u rijeci su bili”, rekao je svjedok, preciziravši da su sve ubijene osobe bile u civilnoj odjeći.
Z-19 je naveo da je proveo 18 mjeseci krijući se u šumama na ovom području, te da je vojska “bila non-stop po šumama”, a po selima palila i pljačkala.
On je naglasio da je su na više lokacija nailazili na leševe svojih komšija i poznanika. Kazao je da su mu u ratu, osim brata, ubijeni i stric i stričevići.
Za ubistva, mučenja, seksualno nasilje, uništavanje i oduzimanje imovine stanovnika sela Zecovi u julu 1992. optuženi su Dušan Milunić, Radomir Stojnić, Radovan Četić, Duško Zorić, Zoran Stojnić, Željko Grbić, Ilija Zorić, Zoran Milunić, Boško Grujičić, Ljubiša Četić, Rade i Uroš Grujčić, Zdravko Antonić i Rajko Gnjatović.
Prema optužnici, Milunić je bio komandir Rasavačke čete 6. bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Radomir Stojnić komandir Rezervne stanice milicije Rasavci, a Radovan Četić predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) i Kriznog štaba za selo Rasavci. Ostali su bili pripadnici Rasavačke čete, milicije te drugih formacija.
Suđenje će se nastaviti 22. aprila.