Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Prvostepenom presudom Marić je proglašen krivim po svih 25 tačaka optužnice, za ubistva, prisilno preseljenje, hapšenje, nezakonito zatvaranje, mučenje i druga nečovječna djela nad bošnjačkim stanovništvom u periodu od novembra 1992. do oktobra 1993. godine.

“Nema sumnje da je Nikola Marić znao za širok i sistematičan napad usmjeren protiv bošnjačkog civilnog stanovništva i da je želio da njegova djela budu dio tog napada”, navela je predsjedavajuća Sudskog vijeća Mediha Pašić, dodavši da je Tužilaštvo dokazalo sve elemente zločina protiv čovječnosti.

Prema njenim riječima, širok i sistematičan napad su počinili Hrvatsko vijeće obrane (HVO) i Hrvatska vojska (HV), a ne Armija BiH (ABiH) na ove vojne strukture, kao što je bila teza Odbrane.

Marić, bivši pripadnik HVO-a, proglašen je krivim za sedam ubistava, između ostalih – Muniba Grcića u holu Srednjoškolskog centra u Prozoru, Šefika Munikoze u selu Tolovac, Muje, Selima i Omera Selimovića u selu Prajm, te da je naredio ubistvo psihički bolesnog starca Zulfe Bečirovića.

Vijeće je navelo da je Marić prilikom svog svjedočenja optužio drugu osobu za ubistvo Šabana Munikoze, ali na ove okolnosti nije izveo dokaze i to je učinio da prikrije vlastitu odgovornost.

Kriv je i za nestanak šest osoba iz Srednjoškolskog centra u Prozoru, čija tijela do danas nisu pronađena.

Pašić je kazala da nijedan svjedok Odbrane nije obezvrijedio dokaze Tužilaštva.

“Prilikom odmjeravanja kazne, kao otežavajuće okolnosti Vijeće je uzelo specifičan obrazac ponašanja optuženog, nesvakidašnju beskrupuloznost, brutalnost i upornost kod činjenja djela”, navela je Pašić.

Ona je dodala da je Vijeće kao olakšavajuće okolnosti cijenilo to što je Marić porodičan čovjek i otac, te da su i prakse ovog i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) uzete u obzir prilikom odmjeravanja visine kazne.

Pored ubistava i prisilnog nestanka, Marić je, kako je presuđeno, učestvovao u mučenjima nekoliko osoba bošnjačke nacionalnosti, između ostalog, Hamde Bevaba i njegovog sina Almira te Muje Bečirovića, čijim “potresnim” iskazima je Vijeće poklonilo vjeru.

“Hamdi je kliještima zvanim kombinerke čupao nokte. S Hamdom i njegovim sinom je potom igrao ruski rulet”, navodi se u presudi.

Vijeće je Marića proglasilo krivim za nečovječna postupanja prema Ajli i Edinu Šabiću, Zulki Purgić, tada maloljetnom svjedoku S-1 i drugima.

“Nema sumnje da je u svim djelima postupao sa umišljajem, kao izvršilac i saizvršilac, kršeći pravila međunarodnog humanitarnog prava”, rekla je Pašić, dodavši da je Vijeće uvjerenje o krivici dobilo iz cjelokupnog postupka i iskaza svjedoka Optužbe.

Marić je proglašen krivim i za nezakonita hapšenja u selima Duge, Varvare, Gornji i Donji Višnjani, Skrobučani, Gorica i Lug, te zatvaranje muškaraca u logore u gradu Prozoru. Proglašen je krivim i za premlaćivanje zatvorenika u ovim logorima te na obavljanju prinudnih radova.

Prema presudi, Marić je sa diskriminatorskom ulogom učestvovao u progonu više stotina osoba bošnjačke nacionalnosti iz ove općine.

Vijeće je navelo da svjedoci Tužilaštva nisu imali dvojbe ni u pogledu identifikacije optuženog, koji ima nadimke “Nidžo” i “Kobra”, i koji je u to vrijeme nosio crnu i šarenu uniformu te šešir ili maramu.

Mariću je produžen pritvor. U kaznu će mu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru od 30. septembra 2013. godine.

Oštećeni su sa imovinskopravnim zahtjevom upućeni na parnicu, a Marić je zbog lošeg imovinskog stanja oslobođen plaćanja troškova sudskog postupka.

Na ovu presudu je dozvoljena žalba.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao