Utorak, 15 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Mile Babić, nekadašnji pripadnik Vojne policije Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), kazao je da je autobuse u kojima su bili Bošnjaci iz Srebrenice obezbjeđivao od pekare do Osnovne škole “Vuk Karadžić” u Bratuncu.

Prema njegovim riječima, bilo je 20-ak autobusa, pored kojih je patroliralo desetak pripadnika Vojne policije.

Babić je kazao da je jedan čovjek u sivo-maslinastoj uniformi sa puškom “papovkom” izveo dva do tri muškarca iz autobusa.

“Izvede ih iz autobusa i odvede iza osnovne škole, čuju se pucnjevi”, izjavio je svjedok i dodao kako je čuo da je tom čovjeku pobijena familija.

On je ispričao kako je čuo da je Bošnjaka bilo na trećem, posljednjem spratu škole. On je naveo da je ispred škole bio “pinzgauer” Vojne policije Bratunačke brigade, a na njemu puškomitraljez “broving”, koji je, kako je čuo, pucao po trećem spratu škole.

“Čuli su se pucnjevi, ali nisam vidio ko je pucao”, kazao je svjedok i dodao da je čuo jauke, za koje je “samo mogao nagađati odakle dolaze”.

Babić je rekao da je vidio kako ljudi iskaču sa zadnjeg sprata škole, ispred koje su bile poredane klupe i stolice sa “nogarama okrenutim prema gore”.

“Kako iskoče, dole odmah poginu… Prebaci nogu kroz prozor i skoči”, kazao je svjedok, preciziravši da je skočilo desetak ljudi.

Na pitanje da li se čula pucnjava iz škole, on je odgovorio da se pucnjava čula sa svih strana.

Prema njegovim riječima, sutradan je kamion komunalnog preduzeća odvezao tijela, dan nakon što su autobusi otišli u pravcu Zvornika.

Na pitanje da li je vidio civilnu policiju kod škole, Babić je odgovorio da nije.

Babić je svjedočio na suđenju Miodragu Josipoviću, Branimiru Tešiću, Dragomiru Vasiću, Danilu Zoljiću i Radomiru Pantiću, optuženim od Tužilaštva BiH za genocid počinjen u Srebrenici, koji je obuhvatao prisilno premještanje stanovništva, zarobljavanje i pogubljenje muškaraca.

Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, kako je navedeno, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik CJB-a Zvornik, Zoljić komandant posebnih jedinica CJB-a, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica policije.

Svjedok je na pitanje Odbrane Dragomira Vasića potvrdio da je deset do 15 dana dana nakon dešavanja u Bratuncu išao u Glogovu kao obezbjeđenje prilikom kopanja masovne grobnice.

“Uglavnom, bager je bio, mi smo na obezbjeđenju. Samo sam čuo da je iskopana grobnica”, kazao je on, dodavši da nije vidio leševe.

Nastavak suđenja zakazan je za 18. april.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Odluke Ratnog predsjedništva Bugojno
U nastavku suđenja za zločine u Bugojnu, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine uložilo je dio materijalnih dokaza.
Ramić Ćamil i ostali: Tužilaštvo traži osuđujuću presudu
Državno tužilaštvo zatražilo je osuđujuću presudu za Ćamila Ramića, Himzu Selimovića, Ramiza Mićivodu i Mehmeda Dobraču zbog zločina počinjenih na području Višegrada, Goražda i Rogatice.
Alešević: Počeo ponovljeni postupak za zločine u Bužimu
Zatražen pritvor optuženom za zločine u Zvorniku