Utorak, 21 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok Radomir Vukičević je svoj iskaz dao putem videolinka iz Švedske, no zbog tehničkih razloga, javnost u sudnici nije mogla jasno čuti njegovo svjedočenje.

Stranke i članovi Sudskog vijeća su svjedočenje pratili pomoću slušalica, koje nisu predviđene za publiku.

Vukičević je svjedočio na suđenju Goranu, Miloradu i Ranki Mrđi te Miletu Kokotu, koje Tužilaštvo BiH tereti za učešće u zločinima počinjenim nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja počinjena na području Sanskog Mosta u periodu od 1992. do 1994. godine.

Kako stoji u optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Suđenje će se nastaviti 31. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Čuo za odvođenje u Gerinu klaonicu
U nastavku suđenja za zločine počinjene na području Zvornika 1992. godine, svjedok Državnog tužilaštva je kazao kako je čuo da su ljude iz Tehničkog školskog centra u Karakaju odvodili u Gerinu klaonicu. 
Gašović: Odgođeno saslušanje svjedoka za zločine u Hadžićima
Saslušanje svjedoka na suđenju Zoranu Gašoviću za zločin protiv čovječnosti u Hadžićima odgođeno je pred Višim sudom u Podgorici zbog problema sa izjavama iz istrage.
Patković: Završna riječ Tužilaštva u septembru
Obradović i ostali: Šuku viđali samo sa snajperom