Četvrtak, 20 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hrstić, Medić, Nogolica i Rajič optuženi su da su 1992. godine, kao bivši zapovjednici i pripadnici Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO) na području Čapljine, učestvovali u zločinima počinjenim nad zatočenicima srpske nacionalnosti u logoru Dretelj.

U optužnici se navodi da su optuženi učestvovali u mučenju, premlaćivanju i pljačkanju civilnog stanovništva srpske nacionalnosti na području Čapljine, njihovom odvođenju u logor Dretelj, kao i silovanju i seksualnom zlostavljanju žena.

Kako stoji u optužnici, navedeni zločini su utjecali na progon i iseljavanje civilnog stanovništva srpske nacionalnosti sa područja Čapljine i doline Neretve.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Tematska sjednica Federalnog parlamenta: Žrtve rodno zasnovanog nasilja moraju biti zaštićene
Uprkos postojanju Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji, žrtve u BiH nisu dovoljno zaštićene, pokazao je to i posljednji slučaj femicida u Mostaru, rečeno je tokom tematske sjednice komisija za jednakost spolova i za sigurnost Federalnog parlamenta, održanoj s predstavnicima OSCE-a povodom “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”.
Ustavni sud BiH odbacio apelaciju Nebojše Vukanovića o prijavi SNSD-a na izbore
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbacio je kao nedopuštenu apelaciju političke organizacije “Za pravdu i red – Lista Nebojše Vukanovića” koja se odnosila na zakonitost prijave SNSD-a na izbore za predsjednika Republike Srpske.
SNSD kažnjen sa 30.000 KM zbog govora mržnje bivšeg predsjednika RS-a Milorada Dodika