Četvrtak, 16 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Seid Marušić zatražio je da se oslobađajuća presuda ukine te da se postupak protiv Popovića obnovi pred Apelacionim vijećem, istaknuvši da je u prvostepenom postupku došlo do pogrešno utvrđenog činjničnog stanja i povreda postupka.

“Prvostepeno vijeće nije cijenilo dokaze u mjeri u kojoj je to trebalo”, kazao je Marušić.

Popović je 30. aprila prošle godine oslobođen optužbi da je 1992. i 1993., u okviru širokog i sistematičnog napada Vojske Republike Srpske (VRS), svjesno učestvovao u progonu, zlostavljanjima i mučenjima nesrpskog civilnog stanovništva na području općine Višegrad.

Branilac Miloš Perić zatražio je da se žalba Optužbe odbije kao neosnovana, rekavši da nema razloga za ukidanje oslobađajuće presude.

Apelaciono vijeće Suda BiH odluku će donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Bužimkić i ostali: Smrt zarobljenika u pritvoru
Na suđenju za zločine na području Bosanske Krupe, svjedok Državnog tužilaštva je ispričao kako je konstatovao smrt jednog od zarobljenika u pritvorskoj jedinici u Pištalinama.
Ličina i ostali: Pretučen nakon ispitivanja kod komandira Graba
Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz svjedoka koji je izjavio kako ga je u Vatrogasnom dom ispitivao Bogdan Grab i kako je poslije toga pretučen.
Milan Mijić: Granatiranje Jusića
Ganić i ostali: Vojnici u kamionu padali ranjeni
Kadrić i ostali: Hamzić bio zadužen za informativne razgovore
Buljubašić i ostali: Oca i majku pronašao ubijene blizu sela